Apple představil nové iPhony, levnější model je v pěti barvách

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Společnost Apple představila nové chytré mobilní telefony iPhone, které nahradí dosavadní model iPhone 5. Jedním z nich je levnější model s názvem iPhone 5C. Zařízení má plastový kryt dostupný v pěti barvách - zelené, modré, žluté, růžové a bílé. Druhý model iPhone 5S má dokonalejší čip a nově snímač některých biometrických údajů, který má zlepšit bezpečnost operací na telefonu. Apple s novými přístroji přichází v době, kdy se potýká s klesajícím podílem na trhu a čelí kritice kvůli nedostatečným inovacím.

iPhone 5C

iPhone 5C,zdroj: ibtimes.co.uk

"Barevný" iPhone 5C má displej s úhlopříčkou čtyři palce (zhruba deset centimetrů) a fotoaparát s rozlišením osm megapixelů. Telefon 5C s pamětí 16 GB bude v USA stát se smlouvou na dva roky 99 dolarů (zhruba 1900 Kč). Model iPhone 5C s pamětí 32 GB bude za stejných podmínek stát 199 dolarů (zhruba 3800 Kč).

Společnost zároveň představila nástupce posledního modelu iPhone 5 s názvem iPhone 5S. Dostupný bude kromě zlaté a stříbrné také ve "vesmírně šedé". Stejně jako levnější model má čtyřpalcový displej. Na rozdíl od něj však skýtá dokonalejší hardware, konkrétně nový čip A7. Zařízení je zároveň prvním chytrým telefonem s 64bitovým čipem, uvedl web cbsnews.com. Podle viceprezidenta společnosti Phila Schillera je procesor u iPhone 5S čtyřicetkrát rychlejší než původní iPhone.

Phil Schiller z amerického technologického gigantu Apple představuje nový iPhone 5c.

Další výrazná novinka se týká bezpečnosti. Jde o senzor snímající otisk prstů. Technologie, kterou Apple nazývá Touch ID, se nachází se v ústředním tlačítku "home" ve spodní části telefonu a slouží k přístupu do telefonu a platbám přes telefon.

"Chybí mi staré dny, kdy dokumenty byly papírové a mohli jste je zamknout, abyste je ochránili," uvedl podle webu CNN viceprezident Applu Shiller. "Touch ID používá klíč, který máte s sebou, kamkoli jdete," uvedl také.

Podle některých analytiků by mohlo jít o začátek revoluce v platbách přes mobilní telefony. Investory ale novinky neohromily. Cena akcie Applu během představování nových modelu v sídle společnosti v Kalifornii klesla o více než tři dolary na 503,10 USD za akcii.  

Apple v poslední době ztrácí podíl na trhu s tablety i chytrými telefony, kde čím dál více zaostává za přístroji s konkurenčním operačním systémem Android. V letošním druhém čtvrtletí se podíl Applu na trhu s chytrými telefony podle výzkumné firmy IDC snížil na 13,2 procenta z 16,6 procenta před rokem. Na trhu s tablety klesl podíl firmy ještě výrazněji, a to na 32 procent z 60 procent před rokem.

Apple už téměř rok nepředstavil žádnou novou verzi ani svých tabletů iPad a telefonů iPhone. Spekuluje se o nových chystaných "chytrých" hodinkách iWatch. Ty ale firma zřejmě představí až v příštím roce.

Tagy: Apple reprezentace

Zdroje: ČTK