Dnes je sobota 23. ledna 2021., Svátek má Zdeněk
Počasí dnes 5°C Občasný déšť se sněhem

Američanům při startu explodovala raketa Antares

Američanům při startu explodovala raketa Antares
Exploze rakety Antares | zdroj: Profimedia.cz

Komerční kosmodrom na ostrově Wallops Island v americké Virginii ozářila v úterý večer místního času exploze soukromé rakety Antares, která měla do vesmíru dopravit nákladní loď se zásobami pro posádku Mezinárodní vesmírné stanice. Výbuch zachytily průmyslové kamery. Jde o první nehodu od chvíle, kdy NASA svěřila zásobování ISS do rukou soukromých firem. 

Raketa, která patřila společnosti Orbital Science, vybuchla pouhých několik vteřin po startu. Do vesmíru měla dopravit loď Cygnus s nákladem o objemu více než dvou tun. Podle NASA tam nebylo nic životně důležitého, bez čeho by se astronauti na ISS ocitli v ohrožení.

Nehoda si nevyžádala žádné oběti na životech nebo zranění. Proč raketa explodovala, zatím není jasné. O tom, zda nehodu nezpůsobily ruské pohonné jednotky speciálně upravené pro Antatres, v tuto chvíli Orbital Science nechce ani spekulovat.

Orbital Science je jednou ze dvou firem, které zajišťují pro NASA dopravu nákladů k ISS od chvíle, kdy skončil federální program Space Shuttle. Druhou společností je SpaceX. Smlouva s nimi stála americkou vládu 3,5 miliardy dolarů (více než 76 miliard korun). NASA je kvůli rostoucí závislosti na soukromém sektoru kritizována a výbuch rakety Antares jen přileje olej do ohně. 

zdroj: YouTube

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,080 26,160
USD 21,450 21,570
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma