Američané Čechy o únicích WikiLeaks informovali jen obecně

- Aktuality autor: red

Spojené státy informovaly českou vládu ohledně masivního úniku amerických diplomatických depeší pouze obecně. Neseznamovali ji tak s obsahem konkrétních hlášení týkajících se České republiky. Vyplývá to z prohlášení mluvčího amerického ministerstva zahraničí Philipa Crowleyho.

Američané podle něj depeše, které postupně zveřejňuje server WikiLeaks, i nadále považují za tajné, a proto je s nikým nesdílejí.

"Naše ambasády a vysocí představitelé ministerstva zahraničí, kteří tento únik očekávali, kontaktovali jednotlivé země, včetně České republiky. Upozornili jsme je na to, co by podle nás mohlo v těchto dokumentech být. Probrali jsme to s nimi a obecně jsme jim popsali, co v nich je," uvedl Crowley.

USA se na problém připravily

USA podle něj o problému věděly několik měsíců a provedly důkladnou forenzní analýzu. Získaly tak představu o rozsahu uniknutých dokumentů. Před nedělním zveřejněním obsahu prvních depeší v několika světových listech a na internetu tak provedly rozsáhlou informační kampaň. Představitelům některých zemí se za únik omluvila přímo americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

České ministerstvo zahraničí uvedlo již v pondělí, že je Američané v této věci kontaktovali. Na to, co je konkrétně ve více než 1300 depeších pocházejících z velvyslanectví USA v Praze, si ale česká vláda bude muset ještě počkat. Server WikiLeaks zatím zveřejnil jen jedno takové hlášení.

Clintonová: Spolupráci berme široce

Depeše pochází z loňského října. Týká se také předchozí zářijové schůzky tehdejšího ministra zahraničí Jana Kohouta s Clintonovou v New Yorku. Setkání se uskutečnilo krátce poté, co USA ustoupily od původního plánu protiraketové obrany, který počítal s vybudování radarové základny v Česku.

Clintonová podle depeše "vyzvala Čechy, aby spolupráci obou zemí 'pojímali široce' a nesoustředili se jen na vojenskou spolupráci". Zmiňuje nicméně také silné odhodlání české strany podílet se významným způsobem i na novém systému protiraketové obrany.

Česko nebo události vztahující se k němu ale zmiňují i depeše jiných ambasád. Vyplynulo z nich například, jakými argumenty se Rusko bránilo plánované výstavbě součástí protiraketové obrany v Česku a Polsku. Server WikiLeaks má k dispozici více než čtvrt milionu tajných a důvěrných depeší amerických ambasád z celého světa. Hodlá je postupně zveřejňovat několik měsíců.

Tagy: USA diplomacie wikileaks

Zdroje: ČTK