Ahmadínežád varoval Západ před nepřátelstvím vůči Íránu

- Aktuality autor: Jakub Procházka

´Nepřátelská politika západních zemí´ může prý poškodit blížící se nové kolo jednání o íránském jaderném programu. Prohlásil to alespoň v úterý íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád.

Rozhovory, které byly obnoveny v prosinci v Ženevě, mají v lednu pokračovat v Istanbulu. 

Írán si přeje jejich téma rozšířit na obecné bezpečnostní, politické a ekonomické záležitosti, ale jeho šest partnerů, tedy stálí členové Rady bezpečnosti OSN a Německo, se chtějí naopak držet sporného íránského jaderného programu. 

Ahmadínežád: Uzavře se cesta k dialogu

"Budete-li pokračovat tak jako v minulosti, bude to obtížné. Uzavře se cesta k dialogu," řekl Ahmadínežád v projevu, který živě vysílala íránská televize. "Spolupráce bude prospěšná všem, nečekáme od nich (západních států) nepřátelské akce," sdělil divákům. 

RB OSN na Írán kvůli jeho neochotě dohodnout se uvalila čtvery sankce. Ahmadínežád řekl, že to Írán pouze posiluje. Západní státy "vyvíjejí mimořádný politický tlak, přijímají sankce za sankcemi, aby Íránu zabránily stát se jadernou velmocí, ale Írán v této bitvě, jež trvá už několik let, vítězí," řekl Ahmadínežád. Západnímu světu vzkázal, že i když "přijme 100 dalších sankcí, odhodlanost Íránu to nezlomí". 

Konkrétní datum nepadlo

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí řekl, že konkrétní datum příštího kola jednání se skupinou 5+1 zatím nepadlo. "Shodli jsme se na místě, ale ještě ne na datu. Stále vyjednáváme tak, aby se mohlo koncem ledna jednat v Istanbulu," řekl mluvčí. 

Ahmadínežád informaci o místě rozšířil, když ve svém projevu řekl, že je "Írán připraven k jednáním v Istanbulu, v Brazílii a v Teheránu". 

Podstatou sporu je program obohacování uranu. Mezinárodní inspekce v Íránu odhalily několikrát předem neohlášené aktivity, což vyvolalo dojem, že Írán tají vývoj jaderné bomby. Vyjednávači se ho snaží přesvědčit, aby neobohacoval uran na vysoké hodnoty, avšak Teherán trvá na právu signatářů Smlouvy o nešíření jaderných zbraní vyrábět vlastní palivo pro své jaderné elektrárny. Nařčení z vývoje jaderné zbraně jsou podle něj lživá.

Tagy: Írán západ

Zdroje: ČTK