Operátoři se bouří: ČTU nás diskriminuje a zvýhodňuje PPF
22. 5. 2013 – 19:52 | Zpravodajství | Michal Polák

Navržené podmínky nové aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE od ČTÚ jsou podle mobilních operátorů nepřijatelné. Firmy nevyloučily možnost, že pokud je úřad neupraví, tendru se v krajním případě nezúčastní. Termín pro podání připomínek k podmínkám skončí dnes o půlnoci.
Předchozí aukci kmitočtů v pásmech 800, 1800 a 2600 MHz ČTÚ v březnu zrušil. Aukce se kvůli špatně nastaveným podmínkám protahovala a cena překročila podle úřadu reálnou hranici 20 miliard Kč.
Nejvíc operátorům vadí záměr nově vyčlenit část nejlukrativnějšího pásma 800 MHz jen pro případného čtvrtého operátora, což považují za diskriminaci. Zájemce, kterým je PPF, by je získal za vyvolávací cenu 2,2 miliardy korun, zatímco zbytek spektra, o který se utkají všichni účastníci, by byl několikrát dražší. PPF naopak na vyhrazení frekvencí ve svých připomínkách trvá a navíc navrhla snížení jejich ceny. Dále chce i možnost ucházet se o další frekvence v pásmu 800 MHz. Trvá také na zajištění národního roamingu v sítích GSM a 3G stávajících operátorů. I PPF již zmínila možnost, že do aukce nepůjde v případě neakceptovatelných podmínek nebo průtahů.
"Jako naprosto absurdní lze pak označit návrh pravidel, který i nadále umožňuje novému hráči opětovně se ucházet až o dvě třetiny dostupných kmitočtů a využít tak diskriminační výhodu vyhrazeného spektra v boji o další kmitočty. Tento návrh popírá principy otevřené soutěže," uvedl člen představenstva Telefóniky Jakub Chytil.
Jsme diskriminováni, tvrdí Telefónika
Podle Telefóniky by zachování podmínek aukce tak, jak jsou nyní navrženy, společnosti celý obchodní případ velmi zkomplikovalo. Firma nevidí vzhledem k průběhu předchozí soutěže důvod kohokoli zvýhodňovat. "Diskriminační přístup ke společnosti Telefónica, která od roku 2005 investovala do českého telekomunikačního trhu přes 44 miliard korun, považujeme za chybný," dodal Chytil.
Přidělení kmitočtů za navrhovaných podmínek bude podle Vodafonu zpochybnitelné, výnos pro státní rozpočet nejistý a nabízené spektrum tak může být vlivem soudních sporů po dlouhou dobu pro poskytování nových rychlých datových služeb nevyužitelné. Vyhrazení pásma pro PPF považuje za nedovolenou veřejnou podporu. "Vývoj předchozí aukce ukázal, že PPF jako zájemce o vstup na trh výrazným způsobem přebíjel ostatní zúčastněné hráče, a tím způsobil prodlužování aukce bez dosažení úspěšného konce a rozdělení kmitočtů," řekl ředitel pro regulaci Vodafonu Richard Stonavský.
Operátoři se již nechali slyšet, že frekvence z aukce pro LTE nutně nepotřebují. Telefónica spustila komerčně LTE v Praze na již přidělených kmitočtech v pásmu 1800 MHz a podobný postup chystá i T-Mobile. Jeho generální ředitel Milan Vašina se k aukci detailněji vyjádří ve čtvrtek. T-Mobile však už naznačil, že by se aukce v krajním případě také nemusel zúčastnit. V případě neúčasti v aukci by operátoři nemuseli plnit přísná rozvojová kritéria a pokrývat rychlým internetem odlehlé oblasti.
Na vyčlenění pásma trváme
ČTÚ podle nového předsedy Jaromíra Nováka na vyčlenění pásma 800 MHz trvá. Zároveň hodlá přilákat vedle PPF další nové zájemce o vstup na trh. Aukce by měla začít po vypořádání všech připomínek zřejmě v polovině července.
V nových podmínkách úřad zvýšil vyvolávací cenu ze 7,4 na 8,75 miliardy Kč a vyhradil část spektra 800 MHz pro nového operátora. Zpřísnil také podmínky pro poskytnutí národního roamingu v sítích GSM a 3G.