Zesílíme letecké údery v Libyi, slíbil Sarkozy
20. 4. 2011 – 16:00 | Zpravodajství | Jakub Procházka
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy slíbil předsedovi libyjské vzbouřenecké rady Mustafu Džalílovi, že Francie zesílí letecké údery proti jednotkám libyjského vůdce Muammara Kaddáfího.
V prohlášení to uvedla kancelář francouzského prezidenta. Podrobnosti podle agentury Reuters neuvedla.
Sarkozy jednal s předsedou Přechodné národní rady (NTC) Džalílím ve středu v Paříži. Šlo o první setkání obou činitelů poté, co Francie tento politický orgán vzbouřenců uznala za jediného zástupce libyjského lidu.
Sarkozy míří do Benghází
Po jednání v Elysejském paláci Džalíl sdělil, že Sarkozyho pozval na návštěvu do východolibyjského Benghází, které je sídlem vzbouřenců. Prohlásil zároveň, že povstalecká opozice slibuje v Libyi prosadit demokracii.
Povstání proti vládě Kaddáfího, který je u moci 42 let, se v Libyi rozhořelo před asi dvěma měsíci. Francie spolu s Velkou Británií stojí v čele mezinárodní koalice, jejíž síly v zemi více než měsíc pod mandátem OSN útočí na cíle Kaddáfího režimu. Konflikt si podle Džalíla vyžádal asi 10 tisíc mrtvých.