Zeman v projevu: Svoje sliby občanům jsem splnil

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 26. 12. 2013 20:38) - Aktuality autor: Michal Polák

Prezident Miloš Zeman ve vánočním poselství uvedl, že víceméně splnil pět slibů, které dal občanům České republiky v prezidentské kampani a krátce po ni. V dnešním projevu bilancoval své dosavadní působení na Hradě. Zeman poděkoval končící vládě premiéra Jiřího Rusnoka a občanům popřál zdraví a život naplněný užitečnými skutky.

Miloš Zeman

Miloš Zeman,zdroj: isifa/MAFRA/Michal Šula

 Načasováním poselství do období vánočních svátků chtěl prezident navázat na tradici první republiky, kdy měl vánoční proslovy prezident Tomáš Garrigue Masaryk. "Až do roku 1948 měly tyto projevy charakter vánočních poselství. První novoroční projev přednesl 1. ledna 1949 Klement Gottwald," uvedl Zeman

Dalším důvodem pro změnu je podle prezidenta fakt, že na Nový rok si lidé dávají předsevzetí, která mnohdy nesplní. "Já sám jsem si několikrát předsevzal, že přestanu kouřit a bohužel se mi to zatím nepodařilo splnit. Zatímco v povánoční pohodě, v klidu a míru, bilancujeme uplynulý rok a zkoumáme, co se nám povedlo a také co se nám nepovedlo," řekl Zeman

Prezident má na konci roku skládat účty všem občanům, řekl Zeman. Zaměřil se na pět slibů veřejnosti, které pronesl v prezidentské kampani a krátce po ni. Zeman slíbil, že nebude na rozdíl od svých předchůdců vyhlašovat amnestii a udělovat milosti. "Tak se nemůže stát, že by milost dostal například muž, který zabil svého otce, populární cyklista, který při dopravní nehodě zabil tři nevinné lidi nebo daňový podvodník, který dostal milost ze zdravotních důvodů a poté se zázračně uzdravil," řekl Zeman v narážce na některé milosti udělené jeho předchůdci. 

Stabilizace Ústavního soudu se podařila

Dalším slibem bylo zlepšení vztahů České republiky s institucemi EU. Prezident se snažil především zlepšit podmínky pro čerpání dotací. "Tak jako v sídlech většiny evropských hlav států, i na Pražském hradě vlaje vlajka Evropské unie, jíž jsme členem," podotkl. Zeman se při nástupu do funkce zavázal také ke stabilizaci Ústavního soudu, který byl podle něho na pokraji kolapsu. "Ústavní soud pracuje v plném složení a pracuje dobře," poznamenal. 

Zeman připomněl, že třetinu svého prezidentského platu odevzdává na splácení státního dluhu. V posledních týdnech se k němu prý připojují občané i podniky. "Přál bych si, aby se tento fond stal jakousi analogií sbírky na podporu a pomoc republice, i když vím, že snižování zadluženosti je především úkolem vlády a její hospodářské politiky," řekl prezident. 

Nadační fond na splácení státního dluhu představil Zeman v červnu. Každý měsíc až do března 2018 do něj vloží 60.000 korun, tedy třetinu svého platu. Chce tak motivovat lidi s vyššími příjmy, aby se na krácení státního dluhu podíleli. Na účtu fondu se podle jeho webu do 15. prosince shromáždilo zhruba 715.000 korun. Státní dluh ke konci června činil 1,678 bilionu korun. 

Poděkoval Rusnokově vládě

Za nejsložitější Zeman označil naplňování posledního slibu, že se pokusí společnost spíše sjednocovat, než rozdělovat. Společnost byla podle prezidenta rozdělena na příznivce a odpůrce tehdejší vlády premiéra Petra Nečase, přičemž odpůrců bylo podle průzkumů 80 procent populace. "Vláda sice podala demisi, ale byl jsem pod tlakem, abych jmenoval vládu v podstatě ve stejném složení s výjimkou osoby premiéra a se stejným programem," podotkl Zeman. Jmenováním úřednické vlády Jiřího Rusnoka podle svých slov vyvolal předčasné volby. 

Členům Rusnokovy vlády poděkoval za to, že svým resortům dobře rozuměli a za to, že dokázali připravit rozpočet na rok 2014. Občanům do roku 2014 popřál kromě zdraví také život naplněný užitečnými skutky. "Protože jenom takový život přináší štěstí a radost," uzavřel. 

Prezident se krátce po Novém roce setká se šéfem ČSSD a možným budoucím premiérem Bohuslavem Sobotkou, který na Hrad zamíří s návrhem na obsazení vlády. ČTK to dnes řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, konkrétní termín ale neuvedl. Původně se měla schůzka uskutečnit do konce roku. Zeman se chce podle svého mluvčího sejít kromě Sobotky znovu i s ostatními předsedy možných koaličních stran ANO a KDU-ČSL, aby se ujistil o podpoře vlády ve Sněmovně. 

Tagy: prezident ČR Vánoční projev

Zdroje: ČTK