Zeman: Pro unešené Češky uděláme maximum

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 27. 6. 2013 21:06) - Aktuality autor: Michal Polák

Prezident Miloš Zeman je podle svých slov šťastný, že obě Češky unesené v březnu v Pákistánu jsou naživu. Česká republika podle něj udělá vše, aby jim pomohla. Podrobnosti k této pomoci ale odmítl uvést s odůvodněním, aby tím neposkytoval informace teroristickým hnutím Taliban nebo Al-Káida. 

Miloš Zeman

Miloš Zeman,zdroj: Isifa.com

Ve středu se na internetu objevilo video s oběma dívkami, které se na něm přimlouvají za propuštění pákistánské neuroložky Áfíi Siddíkíové vězněné v USA. Na stovteřinovém záznamu, který údajně vznikl v polovině dubna, unesené Češky tvrdí, že jsou zdravé, ale že jejich životy jsou ohroženy. 

"Jsem velmi šťastný, že ty dvě dívky jsou stále naživu a uděláme, co je v našich silách, abychom jim pomohli," řekl dnes Zeman na dotaz německých novinářů po skončení dvoudenní návštěvy Berlína. Jaké kroky Česko podnikne, ale odmítl specifikovat. "Já samozřejmě nechci dát žádné informace, které by mohly sloužit Talibanu nebo Al-Káidě," poznamenal. 

Když se prezidenta redaktorka německé stanice RTL zeptala, zda ČR požádá o pomoc Spojené státy, Zeman odvětil: "Kdybych vám řekl, jaký způsob pomoci to bude, byla by to právě ta informace pro Taliban nebo Al-Káidu." Poté se ji sám v žertu zeptal: "Jste agentka Talibanu nebo Al-Káidy?" Když mu odpověděla, že nikoli, pronesl prezident arabské zvolání Alláhu akbar (bůh je veliký) a nasedl do limuzíny, která ho odvezla na letiště. 

Měkký přístup k terorismu

Dopoledne během přednášky na berlínské Humboldtově univerzitě prezident Zeman kritizoval Evropskou unii za "měkký" přístup k terorismu a zopakoval své přesvědčení, že s teroristy se nevyjednává. "Smiřování s teroristy vede jen k růstu terorismu," zdůraznil prezident. 

Češky, kterým je 24 let, byly v Pákistánu uneseny v březnu, když projížděly ze sousedního Íránu do Indie. K činu se dosud veřejně nikdo nepřihlásil a únosci zatím asi nikoho nekontaktovali. Není jasné, zda se Češky nacházejí na pákistánském území, nebo je únosci odvlekli do Afghánistánu. 

Siddíkíová zmíněná ve videozáznamu je považována v USA za hrozbu pro jejich národní bezpečnost. V červenci 2008 ji zadrželi policisté na východě Afghánistánu a našli u ní návody na výrobu bomb a poznámky o "útocích s množstvím obětí". Při následném výslechu napadla Pákistánka několik amerických důstojníků, které se pokusila zabít. 

Ke středečnímu videu s českými dívkami se krátce vyjádřila i česká diplomacie. "Obáváme se o jejich zdraví a bezpečí. Žádáme o jejich okamžité propuštění a podporujeme veškeré snahy obou rodin v tomto směru," uvedlo ministerstvo zahraničních věcí na internetových stránkách.

Tagy: Pákistán prezident ČR unesené Češky

Zdroje: ČTK