Zeman má jasno: Česko podcenilo technické vzdělání

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Česká republika podle prezidenta Miloše Zemana podcenila technické vzdělání. Právě jeho podpora by přitom mohla pomoci zaměstnanosti. Zeman to dnes řekl při setkání s členy moravskoslezského zastupitelstva, kterým zahájil svou třídenní návštěvu Moravskoslezského kraje.

Miloš Zeman se raduje

Miloš Zeman se raduje,zdroj: Isifa.com

Severní Morava a Slezsko je regionem s druhou nejvyšší nezaměstnaností v zemi, která v srpnu dosáhla 9,7 procenta. Kvůli plánovanému uzavření Dolu Paskov se navíc očekává její zvýšení.

Prezident poukázal na skutečnost, že v minulém období byl průmysl podceňován a akcentoval se spíše význam služeb. "Díky tomu máme hodně právníků, hodně ekonomů, poněkud málo techniků, poněkud málo inženýrů a dámy prominou, máme i poněkud zbytečně mnoho kosmetiček," uvedl Zeman.

Prezident připomněl, že během své návštěvy se podívá také do úspěšných podniků jako jsou například Vítkovice Machinery Group nebo automobilka Hyundai, které označil za "ostrůvky pozitivní deviace". "Vymlouvání se na ekonomickou krizi je někdy čiročirý alibismus, protože krize není jenom hrozba, krize je také příležitost, výzva k inovacím a výzva k aktivitě," uvedl Zeman.

Podle něj je důležité soustředit se na mladé lidi. "Firma Hyundai říká, že nemá dostatek kvalifikovaných techniků a že je ochotna tyto lidi přibírat. My jsme ale v posledních 20 letech strašlivě podcenili technické vzdělání," podotkl Zeman. Dodal, že s oblibou tvrdí, že je Česko zemí s největším počtem kulturních antropologů na milion obyvatel. "To, co nám chybí, je to technické, případně přírodovědní vzdělání," řekl Zeman.

Podle něj nelze jen přitahovat strategické investory, ale také je nutné změnit strukturu vzdělávacího procesu a dát váhu učebním oborům. "Chcete-li odstranit nezaměstnanost, dobrá, přitahujte zahraniční investory, ale ti nebudou jako pracovní sílu najímat kulturní antropology. Dělejte něco s domácím školstvím, aby pak byla připravena kvalifikovaná pracovní síla," řekl Zeman zastupitelům.

Tagy: Ostrava prezident Miloš Zeman Zemanovo turné

Zdroje: ČTK