Západoevropské akcie padají

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Akcie na burzách v západní Evropě přerušily růst a dolů se vydaly především energetické tituly. Vysokou ztrátu utrpěly akcie francouzské energetické skupiny Total, která se potýká s masivním únikem plynu v nalezišti Elgin v Severním moři. Na odstranění příčin úniku plynu bude prý firma potřebovat možná až půl roku.

Panevropský index FTSEurofirst 300 odepsal 5,46 bodu a den uzavřel slabší o 0,50 procenta na 1083,54 bodu. Odepsal tak více než polovinu pondělního zisku, který činil 0,9 procenta.

Akcie Totalu spadly o 5,96 procenta na 38,56 eura, a utrpěly tak nejhlubší denní propad od prosince 2008. Objem zobchodovaných akcií byl více než pětkrát vyšší, než je denní průměr za posledních 90 dnů. Firma uvedla, že zvažuje všechny možnosti, včetně vyhloubení pomocného vrtu, aby únik plynu zastavila.

"Vrací se teď všechny vzpomínky na únik ropy, který v roce 2010 potkal v Mexickém zálivu společnost BP. V tuto chvíli je těžké říci, jak zlé to je. Když má ale člověk pochybnosti, je lepší jejich akcie prodat," poznamenal jeden z makléřů v Paříži. 
Dolů se vydaly také akcie společnosti BG, která drží v nalezišti Elgin 14procentní podíl. Akcie BG odepsaly 2,9 procenta.

Dočkáme se vybírání zisků

Šéf výzkumu v makléřské společnosti BNP Paribas Global Markets Philippe Gijsels upozornil, že za mírným růstem indexu může stát i takzvané krášlení výloh. Tak se říká snaze portfolio manažerů upravovat před koncem čtvrtletí složení portfolií, aby vypadala před klienty lépe. Až tento jev odezní, indexy mohou podle Gijselse klesat.

"To jsou hry, které zpravidla vidíte hrát na konci měsíce. Může to být i důvod k nynějšímu růstu cen, takže zůstává dojem, že trhy už vystoupily až příliš vysoko," řekl Gijsels. "Já si myslím, že začátkem nového čtvrtletí se dočkáme vybírání zisků," dodal.

Německé akcie v průběhu dne zpevňovaly, nakonec ale zisky smazaly a končily na 7078,90 bodu. To je proti předchozímu závěru nepatrný pokles. Index britských akcií FTSE 100 odepsal 0,56 procenta na 5869,55 bodu, akcie v Paříži podle indexu CAC 40 oslabily o 0,92 procenta a zakončily na 3469,59 bodu.

Tagy: pokles zisk akcie

Zdroje: ČTK