Začalo referendum VV, technické problémy ho přerušily

- Aktuality autor: red

Referendum, v němž Věci veřejné (VV) rozhodnou o osudu koaliční smlouvy a o svém vstupu do vlády, začalo v pátek odpoledne, ovšem kvůli technickým problémům se servery bylo přerušeno do sobotních 10:00.

Závěr hlasování bude kvůli tomu posunut z nedělní půlnoci do pondělního dopoledne. Řekl to poslanec VV Viktor Paggio. Technické potíže byly podle něj způsobené opatřením na zvýšené zabezpečení hlasování. 

Podle šéfky poslaneckého klubu VV Kristýny Kočí se registrovaní "véčkaři" na internetu mají vyjadřovat k jediné otázce. Ta se táže, zda jsou pro vstup do koalice s ODS a TOP 09 za dojednaných podmínek. Kočí očekává kladný výsledek hlasování. 

Jmenovaný premiér Petr Nečas (ODS) řekl, že tuto proceduru koaličního partnera je nutné respektovat. Podle něj je důležité, že vedení VV koaliční smlouvu podporuje. Doufá, že si je strana vědoma toho, jak závažný závazek na sebe podpisem koaliční smlouvy bere. 

Hlasování VV se může účastnit kolem 17.000 registrovaných lidí. "Je povinná volební účast, jako to bylo v referendech vždy, a to minimálně desetiprocentní," doplnila Kočí. 

Kočí uvedla, že voliči rozhodují o koaliční smlouvě jako celku. "Nicméně protože jsme chtěli, aby véčkaři měli čas se s dokumentem seznámit dřív a abychom měli čas když tak některé věci upravit, tak jsme jim dávali schvalovat jednotlivé kapitoly tak, jak byly schvalovány na K9," přiblížila Kočí.

Všechna dosavadní hlasování dopadla podle ní dobře - s výsledkem 80 procent kladných hlasů. "Véčkaři jsou spokojeni se stavem vyjednávání a já pevně věřím, že i toto hlasování dopadne pozitivně a véčkaři podpoří vznik koalice a náš vstup do ní," dodala. 

Lídři stran ODS, VV a TOP 09 si hned po volbách stanovili sedm programových kapitol, o kterých jednali. Jako poslední uzavřeli zdravotnictví. V kapitolách stanovili například to, že bude zavedeno školné na vysokých školách, že bude zrušen poplatek za položku na receptu či že maximálně zprůhlední zadávání veřejných zakázek. Dnes vyjednavači znění dokumentu dokončili a souhlasili s ním. Po internetovém hlasování VV by práci vyjednávacích týmů mělo posoudit v pondělí grémium ODS a širší vedení TOP 09.

Zdroje: ČTK