Za vraždu právníka dostal Štalzer 16 let

- Aktuality autor: Danica Klein

Pražský městský soud dnes potrestal Petra Štalzera 16 lety vězení za loňskou vraždu pražského advokáta a za nedovolené ozbrojování. Rozsudek není pravomocný, Štalzer svou vinu popírá a na místě se odvolal. Podle obžaloby chtěl zastřelit jiného muže, ale spletl si ho s právníkem, který byl zamýšlené oběti velice podobný a bydlel ve stejné ulici. 

Petr Štalzer

Petr Štalzer,zdroj: Profimedia.cz

"Obžalovaný nebyl přistižen při činu a neexistuje přímý důkaz o jeho vině. Soud proto musel mimořádně pečlivě zvažovat nepřímé důkazy. Ty vinu spolehlivě prokazují. Obhajobě obžalovaného nebylo možné při použití základních zásad logiky a zdravého rozumu uvěřit," uvedla při odůvodnění rozsudku předsedkyně senátu Michaela Pařízková. 

Čtyřiačtyřicetiletý advokát, otec tříleté a dvouměsíční dcery, zemřel loni v květnu poté, kdy ho v jeho garáži ve Výhledové ulici v Praze 5 zasáhlo z bezprostřední blízkosti pět výstřelů. Podle dnešního verdiktu střílel Štalzer, který chtěl usmrtit svého bývalého německy hovořícího klienta, s nímž měl dlouhodobé spory. Klient, který obchoduje s uměleckými předměty, dříve bydlel na stejné adrese jako advokát a na poštovní schránce nechal po přestěhování štítek se svým jménem. "Jeho podoba s obětí navíc byla až zarážející,"poznamenala soudkyně. 

Dostal záchvat migrény?

Majitel bezpečnostní agentury a absolvent vojenských výcviků Štalzer tedy podle soudu věřil, že ve Výhledové bydlí jeho někdejší zákazník, a naproti advokátově garáži nainstaloval fotopast, kterou domnělého klienta sledoval. Dva týdny poté přijel svým vozem a muže v garáži zavraždil. 

Obžalovaný přiznává, že fotopast do ulice skutečně umístil on. Důvodem prý však nebylo sledování konkrétního člověka, ale zakázka, kterou dostal od "pana Valeriána" a která měla spočívat v převozu zboží z Výhledové do Strakonic. Valeriána ale nikdo ze svědků nezná a podle soudu pravděpodobně vůbec neexistuje. 

Na dobu vraždy nemá Štalzer alibi. Tvrdí, že dostal záchvat migrény a probudil se až následujícího dne na neznámém místě. Proti muži svědčí to, že svědci viděli jeho speciálně upravený vůz v době vraždy na místě činu. Na jedné z vystřelených nábojnic v garáži našli policisté jeho pachovou stopu. Bezprostředně po vraždě navíc vymazal svůj telefon, ve kterém byly i snímky pořízené fotopastí, a samotné fotopasti se zbavil odhozením do septiku. 

"Nikdy jsem jiného člověka nezabil. Uměl bych to, jsem k tomu vyškolen - ale pro účely obrany, ne útoku," řekl Štalzer ve své závěrečné řeči. Právě k tomu, že muž má vojenský výcvik, soud přihlédl při stanovení výše trestu. "U vyškoleného profesionála je takové jednání mnohem více společensky škodlivé než u běžných občanů," podotkla předsedkyně senátu. 

Samopal, brokovnice a kulovnice

Za vraždu s rozmyslem Štalzerovi hrozilo 12 až 20 let vězení, soud tedy zvolil trest přesně v polovině trestní sazby. Navíc muži uložil povinnost nahradit škodu advokátovým nejbližším příbuzným, přičemž celková částka činí zhruba 1,5 milionu korun. 

Vedle vraždy uznal soud Štalzera vinným i z nedovoleného ozbrojování, ve svém rodinném domku v Brandýse nad Labem měl totiž bez povolení samopal, brokovnici a kulovnici. Muž vlastnictví zbraní přiznal, měl je prý proto, aby chránil sebe a svou rodinu, protože se bál výhrůžek.

Tagy: vězení vražda právník

Zdroje: ČTK