Za vraždu novorozence dostala žena 14 let

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Za vraždu novorozence uložil ve středu Krajský soud v Liberci Ivetě Opršalové 13,5 roku vězení. Dnes jednačtyřicetiletá žena holčičku po porodu zavraždila v červnu 2009 v Jablonném v Podještědí na Liberecku.

Těhotenství se před svým okolím snažila tajit, všeobecně se o něm však vědělo. Rozsudek zatím není pravomocný, obžalovaná i státní zástupce si nechali lhůtu na možné odvolání. 

Opršalová dítě porodila na trávě nedaleko koupaliště v Jablonném. Krátce po porodu svou dceru udusila. Z výsledku pitvy vyplývá, že by dítě bylo životaschopné. Žena je poté zabalila do igelitové tašky a odnesla domů, kde mrtvé tělo schovala ve skříňce v ložnici. Tam je později objevil druh Opršalové, který byl otcem dítěte. 

Tělo zabalené v igelitu muž zahrabal do kompostu, protože se prý domníval, že je to mrtvý pes. Mrtvolka byla o několik dní později nalezena po anonymním udání. 

Žena se na zabití dítěte připravovala

Podle soudu je jasné, že se žena na situaci připravovala. "Celé počínání obžalované svědčí o tom, že nebyl žádný záměr, aby dítě mohlo řádně prospívat," řekl při zdůvodnění rozsudku předseda soudního senátu Petr Neumann. Žena podle něj mohla dát dítě například k adopci nebo využít babybox. To ale neudělala, těhotná vůbec nenavštívila lékaře a ani pro dítě neopatřovala výbavu. 

Znalec Radovan Havel před soudem dosvědčil, že se novorozeně udusilo. "Zakrytí dýchacích otvorů vedlo ke smrti jinak zdravého dítěte," uvedl. Žádnou jinou možnou příčinu odborníci nezjistili. 

Opršalová má podle znalců tendenci řešení věcí odkládat, což platí i pro případ nechtěného těhotenství. Žena je bývalá učitelka. O místo však přišla, poté co předložila falešný doklad o ukončení studia. Před soudem se k činu nepřiznala a během téměř celého jednání vůbec nemluvila. "Malá zemřela kvůli mně, kvůli mému chování, ale já ji nezabila. Nikdy bych to neudělala," řekla na závěr soudního líčení.

Tagy: vražda novorozeně

Zdroje: ČTK