Za pokus o upálení kamaráda dostal 12 let

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Za pokus o upálení spícího kamaráda poslal ve středu ostravský krajský soud do vězení na dvanáct let třiašedesátiletého důchodce Bohumila Pelíška. Odsouzený se k činu už dříve přiznal.

Nyní se dokonce vzdal práva na odvolání a trest přijal. Stejně se rozhodla i státní zástupkyně. Rozsudek je tak už pravomocný.

"Cjhtěl jsem zabít. Dál nevím, co se svým životem"

Odsouzený muž připustil, že chtěl známého, u kterého bydlel, zabít. Uvedl ale i to, že svým činem se chtěl dostat do vězení. "Dál nevím, co se svým životem. Ve vězení budu mít nějaké jistoty. Dostanu oblečení i jídlo," řekl muž, který na konci přelíčení uvedl, že s ohledem na jeho věk je pro něj jakýkoliv trest doživotním. 

Už v minulosti byl Pelíšek, který žil v bytě v Ostravě-Mariánských Horách se svou matkou, několikrát odsouzen za drobné zločiny. Do velkých problémů se dostal po smrti matky. Do bytu se totiž chtěla nastěhovat jeho sestra a on byl nucen odejít.

Ještě před tím se ale loni v srpnu dvakrát pokusil byt podpálit. Chtěl tak byt znehodnotit. Na druhý pokus se mu to podařilo. Na vybavení a bytě způsobil škodu 15 tisíc korun. 

Malicherná hádka

Když přišel o střechu nad hlavou, pomocnou ruku mu nabídl kamarád. Společně pak nějakou dobu žili v chatce v zahrádkářské kolonii v Ostravě-Třebovicích. Podle soudu bylo jejich soužití téměř bezkonfliktní. Vše ale vyprovokovala jedna malicherná hádka. Po ní se Pelíšek rozhodl kamaráda zabít. "Využil toho, že poškozený usnul. Na podlaze rozlil benzin a chatu podpálil. Při odchodu zamknul vchodové dveře," uvedl soudce.

Dodal, že majitel chatky přežil jen náhodou. Kouř jej včas probudil a muži se podařilo uniknout zadním východem. Odsouzený ho nezamknul. "Poškozený mohl uhořet, udusit se či se otrávit. Nestalo se tak jen shodou náhod. Rozhodovaly vteřiny či minuty," řekl soudce. 

Už krátce po činu se Pelíšek sám dostavil na policii. Přiznal se a ptal se, jak dopadl jeho kamarád. I proto mu soud uložil trest ve spodní třetině trestní sazby. Po vynesení rozsudku rozhodnutí senátu nijak nekomentoval. "Přijímám trest," řekl pouze.

Tagy: soud důchodce

Zdroje: ČTK