Vzdejte se funkce, vyzývá grémium ČSSD poslance Svobodu

- Aktuality autor: Danica Klein

Grémium ČSSD vyzvalo poslance Miroslava Svobodu, aby rezignoval na stranické funkce. Reaguje tak na kauzu údajně opsané diplomové práce. Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka dnes novinářům řekl, že Svobodu úzké vedení strany vyzvalo, aby se vzdal všech funkcí, které zastává v rámci struktur ČSSD.

Měl by se stát řadovým členem strany. K odchodu ze sněmovny ho sice ČSSD nevyzvala, ale bude podle Sobotky brát jeho kauzu v potaz při sestavování příští kandidátky.

Předložil opsanou diplomovou práci

Na konci května vedení sociální demokracie rozhodlo, že s řešením kauzy počká, až bude mít k dispozici vyjádření vysoké školy, na které poslanec práci obhajoval. Sobotka tehdy řekl, že pokud ji Vysoká škola finanční a správní (VŠFS) zpochybní, pak to bude pro poslance "velký problém".

Podle stanoviska školy, které 10. června přinesl server Aktuálně.cz, škola potvrdila, že Svoboda předložil k získání titulu inženýra diplomovou práci, která byla z velké části opsaná. Nejdelší souvisle opsaná pasáž práce zabírala deset stran. Svoboda tehdy uvedl, že se titulu nevzdá ani nevystoupí ze zahájeného doktorandského studia.

"Je mi to celé nesmírně trapné. Titul ale vracet nebudu, vystudoval jsem totiž řádně. Chodil jsem tam pět a půl roku. Teď hledám cestu, zda mohu práci otevřít a předělat, aby bylo vše v pořádku," řekl tehdy Svoboda s tím, že se nechystá ani vzdát poslaneckého mandátu.

Rušení diplomů

Svoboda tvrdí, že práci psal sám a její části nekopíroval vědomě. Svobodova diplomová práce z roku 2006 je běžně dostupná v knihovně VŠFS. Média již před dvěma lety upozornila, že na této škole někteří pražští politici získali nezvykle rychle tituly. Státní prověrky ale žádné formální pochybení nezjistily.

Z minulosti je známa aféra kolem rychle získaných vysokoškolských diplomů a doktorátů na Právnické fakultě Západočeské univerzity (ZČU). Akademické tituly na ní rovněž získali mnozí politikové. ZČU už dokonce celkem 12 absolventům plzeňských práv odeslala usnesení o rušení diplomů.

Tagy: ČSSD kauza kandidát

Zdroje: ČTK