Výzkum STEM: ODS se dotahuje na ČSSD

- Aktuality autor: red

Sociální demokracii mírně klesají preference a s 26,2 procenta příznivců vede nyní v průzkumu Střediska empirických výzkumů (STEM) nad rivaly z ODS o jeden procentní bod.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

V hypotetickém přepočtu na poslanecké mandáty by tak obě strany získaly stejný počet křesel. Přes pět procent voličských preferencí by podle průzkumu STEM dostali už jen komunisté s 11,6 procenta a TOP 09 s 8,7 procenta, lidovci a zelení by propadli pod tuto hranici se 4,1 a 3,2 procenta preferencí. 

Voleb se chce podle svého vyjádření zúčastnit 48 procent občanů, 18 procent svou účast jasně odmítá a nerozhodnuto je plných 34 procent českých občanů. Podobné rozložení je podle sociologů dlouhodobé. 

Preference ale podle STEM nevyjadřují předpokládaný volební výsledek, statistická chyba u malých stran je přitom 1,5 procenta, u velkých až 2,5 procenta. STEM se v říjnu zeptal reprezentativního vzorku 1270 respondentů. 

V přepočtu na mandáty by proto výsledky znamenaly pro obě velké strany zisk 72 poslanců, KSČM by měla 30 zákonodárců, TOP 09 by získala 18 poslaneckých křesel a lidovci i přes nízké preference dosáhli na osm křesel. 

STEM v komentáři k výsledkům upozornil, že preference jsou v poslední době rozkolísané, ale ODS si oproti minulému měsíci polepšila a téměř dotáhla ČSSD. Přesto by zřejmě levicové strany získaly v Poslanecké sněmovně mírnou většinou 102 křesel. 

Nová strana TOP 09, která se zatím neúčastnila žádných voleb, i v říjnu potvrdila svůj zisk okolo devíti procent. Nejistý je podle STEM osud KDU-ČSL, jejíž výsledky se pohybují těsně okolo pětiprocentní hranice nutné pro vstup do sněmovny. 

Agentura Median na počátku října zveřejnila svůj průzkum, podle kterého by v září ve volbách zvítězila ODS s 30,7 procenta, druhá ČSSD má 27,6 procenta a meziměsíčně ztratila téměř sedm procentních bodů. Podle CVVM a SANEP je naopak v čele s pohodlným náskokem sociální demokracie.

Poté, co Ústavní soud minulý měsíc rozhodl o nemožnosti uspořádat předčasné volby do Poslanecké sněmovny v říjnu, budou občané nové složení dolní parlamentní komory určovat až v řádném termínu příští rok na jaře. 
    

Zdroje: ČTK