Vyšetřování vraždy Aničky je u konce

- Aktuality autor: red

Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) potvrdilo dřívější rozhodnutí pražského městského státní zastupitelství (MSZ) o ukončení vyšetřování vraždy a znásilnění devítileté Anny Janatkové. Kauza je tak definitivně u konce, řekla dnes mluvčí MSZ Štěpánka Zenklová.

MSZ v dubnu zastavilo trestní stíhání podezřelého Otakara T., který se předtím oběsil v cele a zemřel. Státní zastupitelství konstatovalo, že muž byl s vysokou mírou pravděpodobnosti pachatelem zločinu.

Nepřímé důkazy

Podle dřívějšího vyjádření šéfky MSZ Jany Hercegové patřily mezi usvědčující nepřímé důkazy zejména vyvrácená výpověď obviněného ohledně jeho pohybu v den zmizení dívky, jeho psychiatrický a psychologický profil, nález jeho DNA na batohu děvčete nebo jeho daktyloskopická stopa na igelitu, který ležel pod batohem.

Mužova DNA se nalezla i na oděvu dívky, pachová stopa zase na nářadí nalezeného v blízkosti místa nálezu jejího těla. Nástroje byly podle Hercegové nezbytné k vykopání jámy určené k ukrytí těla děvčete. O vině Otakara T. podle státní zástupkyně svědčí i svědkova výpověď, která potvrdila, že dívka podobná Aničce šla s mužem podobným Otakaru T. na trase mezi místy nálezu batohu a těla.

Případ z října

Případ, který policii zaměstnával více než půl roku, odstartovalo zmizení devítileté dívky. Anna Janatková šla loni 13. října se svými spolužačkami obvyklou trasou ze školy domů. V ulici Pod Písečnou v pražské Troji se rozdělily a od té doby ji už nikdo neviděl. Našel se jen její batoh, láhev s pitím a později byly v prohledávané oblasti nalezeny klíče, které děvčeti údajně také patřily. Celou oblast opakovaně prohledaly desítky policistů, kteří ale nic nenašli.

Po více než týdnu se kriminalistům podařilo zadržet a obvinit z trestného činu zbavení osobní svobody Otakara T. Zajistili totiž jeho DNA z dívčina batohu. Do vazby ho ale soudce na základě nepřímých důkazů neposlal, nicméně při výslechu se Otakar T. přiznal, že na místě byl.

Tělo nalezeno až v březnu

Tělo Anny Janatkové policie nalezla 16. března v křoví nedaleko jejího bydliště v ulici Pod Havránkou v pražské Troji. Ještě týž den expertiza potvrdila, že nalezené tělo patří pohřešované dívce. Její ostatky byly podle policejní mluvčí Andrey Zoulové nalezeny pod povrchem země, proto je prý policie nemohla dříve odhalit.

O den později pitva prokázala, že dívka zemřela násilnou smrtí. Policie proto zadržela hlavního podezřelého Otakara T. a obvinila ho z vraždy, znásilnění a krádeže vloupáním. Obvodní soud pro Prahu 8 ho 18. března poslal do vazby. Obviněný před soudcem svou vinu popřel, dále se k případu nevyjadřoval.

O tři dny později se v ranních hodinách pokusil Otakar T. o sebevraždu v pankrácké vazební věznici. Zdravotníkům se ho sice podařilo zachránit, o dva dny později však svým zraněním v nemocnici podlehl. Zanechal po sobě dopis osobní povahy, ve kterém se ale k vraždě ani znásilnění nepřiznal.

Tagy: vražda zastupitelstvi vyšetřování ukončení anicka otakar

Zdroje: ČTK