Pirátská strana připravuje demonstraci proti rušení internetu v knihovnách

- Aktuality autor: red

Česká pirátská strana svolala na pondělí 8. srpna protest proti rozhodnutí ministerstva vnitra zrušit kvůli nedostatku financí projekt internetu v knihovnách, který ročně stojí téměř 100 milionů korun.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Záměr ministerstva nicméně musí ještě projednat vláda. Pokud by s ním souhlasila, dotklo by se to hospodaření asi 3500 knihoven. Podle organizátorů protestu si ale řada z nich nebude moci dovolit připojení k internetu na vlastní náklady.

Internet je samozřejmost

Protest se bude konat od 18:00 před sídlem ministerstva vnitra v ulici Nad Štolou. "V současné době je internet naprostou samozřejmostí pro většinu lidí a institucí stejně jako například elektrický proud. Je nezbytným zdrojem informací a vnitro svým rozhodnutím přístup některých lidí k tomuto zdroji ohrožuje," řekl dobrovolný knihovník a jeden z organizátorů z pirátské strany Vítězslav Praks. Pořadatelé očekávají účast až 200 demonstrantů z řad knihovníků, členů pirátské strany i veřejnosti.

"Ministerstvo vnitra postupovalo naprosto nehospodárně. Prodloužilo zastaralé a nevýhodné smlouvy na dodávky datových služeb pro úřady veřejné správy. Tím daňové poplatníky připravilo o násobně vyšší částku, než kolik opravdu stojí připojení knihoven," stojí v tiskovém prohlášení organizátorů. Jedním z požadavků demonstrantů jsou proto také revize smluv a následné snížení nákladů na připojení.

Je předčasné protestovat

Podle pirátské strany se na organizaci demonstrace podílí také sdružení Občanský monitoring a Sdružení knihovníků a informačních pracovníků (SKIP). Předseda SKIP Vít Richter ale o chystané akci nic nevěděl. "V současné době je podle mě předčasné protestovat. Ministerstva kultury a vnitra připravují návrh, jak v otázce financování projektu dále postupovat a který předloží vládě," řekl Richter. Kabinet tak buď projekt za nových podmínek posvětí, nebo ho zruší. "I v tomto případě ale stát přislíbil, že dá knihovnám jistý čas na to, aby se s nastalými změnami vyrovnaly," doplnil Richter.

Internet ve veřejných knihovnách zdarma využívají každoročně asi dva miliony lidí. Pokud vláda zrušení financování internetu schválí, zůstane bez připojení k internetu celkem 3441 knihoven v menších obcích a městech, což je více než polovina veřejných knihoven. Z toho 483 knihoven působí v lokalitách, kde není dostupná vhodná infrastruktura. Tyto knihovny jsou připojeny satelitem. "Zrušení internetu zdarma by určitě odradilo hodně uživatelů, zejména členy sociálně slabších rodin. Denně k nám na internet chodí deset až 15 lidí," uvedla knihovnice Olga Třísková ze středočeské Městské knihovny Dolní Bousov.

Tagy: projekt internet finance

Zdroje: ČTK