Volby by nyní vyhrála ČSSD

- Aktuality autor: red

Volby do Poslanecké sněmovny by v listopadu podle volebního modelu agentury Factum Invenio vyhrála ČSSD s 29,1 procenta hlasů. Druhá ODS by získala 26,7 procenta. O třetí místo by se utkala KSČM a strana TOP 09.

Z průzkumu vyplynulo, že komunistům by dalo hlas 12,9 procenta voličů a TOP 09 11,6 procenta. Do sněmovny by se ještě dostali lidovci, které by volilo 5,5 procenta občanů. V úvahu je třeba brát ale statistickou odchylku, která může představovat u malých stran zhruba dva procentní body, u velkých kolem tří procentních bodů.

Při přepočtu hlasů na mandáty by sociální demokraté získali zřejmě 75 poslaneckých křesel, občanští demokraté 64 a komunisté 30. Zástupci TOP 09 by měli k dispozici 23 mandátů a KDU-ČSL osm. I v tomto případě je ale nutné počít se statistickou odchylkou, která může pro kteroukoli stranu znamenat až dva mandáty.


Podle průzkumu by se parlamentních voleb v listopadu zúčastnilo 63,8 procenta voličů. Předpokládaná účast se tedy po delší době téměř vrátila na úroveň skutečné účasti ve volbách v červnu 2006, kdy byla 64,5 procenta.
Průzkum se uskutečnil v době od 5. do 11. listopadu a zúčastnilo se ho 969 lidí starších 18 let.

Zdroje: ČTK