K Česku se blíží silný vítr

- Aktuality autor: red

Většinu území České republiky zasáhne přes den a v noci silný vítr. Jeho rychlost bude dosahovat v nárazech místy 70 až 90 kilometrů v hodině, na horách 90 až 125 kilometrů za hodinu.

Upozornění vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).  Výstraha platí od dnešních 09:00 do úterních 07:00 pro Prahu a kraje Středočeský, Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský, Pardubický, Královéhradecký, Liberecký, Ústecký kraj a Vysočinu. Od dnešních 15:00 do úterních 10:00 se to týká Olomouckého a Moravskoslezského kraje.

"Jihozápadní až západní vítr začne v Čechách a na Českomoravské vrchovině výrazněji zesilovat kolem poledne, na severní Moravě a ve Slezsku až v pozdějších odpoledních a večerních hodinách," uvedli meteorologové. Nejsilnější nárazy větru očekávají večer a v první části noci. V druhé polovině noci, na severní Moravě a ve Slezsku až k ránu, má vítr slábnout.

Lidé by měli podle ČHMÚ zabezpečit okna, skleníky a lehčí věci a stavebníci by neměli zapomenout ukotvit stavební jeřáby. Meteorologové doporučují také omezit pohyb poblíž vyšších a starších budov a v blízkosti větších stromů. "To platí i pro pobyt v autě. Je-li to možné, přečkat nejprudší nárazy větru v uzavřených prostorách.

Za jízdy přiměřeně snížit rychlost, náhlý boční náraz větru může učinit dopravní prostředek neovladatelným," uvedli. Připomněli také možnost, že spadnou dráty elektrických rozvodů. "Pokud leží na zemi, zásadně se k nim nepřibližujeme," varovali.

Zdroje: ČTK