Vláda se rozpadá, spoléhá Nečas na přeběhlíky?

- Zprávy autor: Jan Janula

Lídři ODS a TOP 09 požadují, aby z vlády odešli spolu s ministrem dopravy a neformálním lídrem Věcí veřejných Vítem Bártou i další ministři VV napojení na bezpečnostní agenturu ABL. Jde podle nich o ministra vnitra a předsedu strany Radka Johna a ministra školství Josefa Dobeše.

Šéfka sněmovního klubu VV Karolína Peake to označila za nepřijatelné. Zástupci nejmenší vládní strany opustili předčasně koaliční jednání. Premiér Nečas dál s VV počítá, koaliční smlouva trvá, uvedl. Ten po nečekaně krátkém, zhruba hodinovém zasedání K9 předstoupil před novináře doprovázen jen politiky ODS a TOP 09.

ABL nepřijatelná

"Vzhledem k fungování této vlády považuji za nepřijatelné, aby lidé, kteří jsou spjati  s firmou ABL či dalšími soukromými bezpečnostními službami zastávali ve vládě, kde jsem předsedou, pozice ať již ústavních činitelů, nebo představitelů státní správy," uvedl Nečas.

Myslí si, že tento krok je nezbytný, a je odhodlán ho prosadit. "Dostalo se mi k tomuto plné podpory nejenom mé Občanské demokratické strany, ale i strany TOP 09, uvedl.

Demisi Dobeše a Johna chce předat v pondělí prezidentovi Václavu Klausovi spolu s demisí Bárty. Nečas dnes odpoledne s Klausem hodinu jednal a dohodli se, že další kroky podniknou v pondělí.

Věci veřejné analyzují situaci?

Jméno posledního z původní čtveřice ministrů za VV, ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského, dnes na jednání koaliční devítky nepadlo. Ani Nečas jeho odchod nežádá. Premiér ale chce, aby z ministerstev odešli i náměstci, kteří dříve pracovali pro ABL.

Večerní vývoj podle zákulisních informací nyní lídři VV analyzují v Bártově bytě. Peake vzkázala, že dnes zřejmě nelze očekávat další posun. Spekuluje se o tom, že v úvahu přichází vypovězení koaliční smlouvy.

Ráno zasedal sněmovní klub Věcí veřejných. Právě na něm se nejmenší vládní strana usnesla, že Bárta kvůli nařčení z údajného podplácení členů VV odejde z vládní funkce, aby nesnížil akceschopnost vlády během reforem a nepoškodil stranu.

"Věci veřejné zůstávají v koalici pod podmínkou, že se nezastaví očistný proces na ministerstvu dopravy. V souladu s koaliční smlouvou navrhneme nového ministra dopravy z řad VV," uvedla tehdy Peake.

Zdroje: ČTK