Vláda schválila návrh misí pro rok 2010

- Aktuality autor: red

Vláda premiéra Jana Fischera v pondělí schválila návrh zahraničních misí české armády pro rok 2010. Během jednání vlády to řekl předseda kabinetu.

S působením českých vojáků především v Kosovu a Afghánistánu ještě bude muset vyslovit souhlas parlament. Mise budou Českou republiku stát do tří miliard korun. "Klíčové slovo bylo redukce a koncentrace," poznamenal Fischer s tím, že schválení materiálu je dobrým vstupem do jeho podvečerního jednání s generálním tajemníkem NATO Jaap de Hoop Schefferem v Bruselu. Mise mají podle něho zajištěné financování, politickou podporu a jsou i dobře vyjednány mezi resorty. Plán, jehož projednávání vláda minulý týden přerušila, počítá pro příští rok s nasazením až 550 vojáků v misi KFOR v Kosovu a až 535 v misi ISAF v Afghánistánu. V provincii Lógar bude působit český provinční rekonstrukční tým (PRT), v provincii Paktíja bude mít základnu trojice českých transportních vrtulníků a další čeští odborníci mají působit na letišti v Kábulu. Čeští instruktoři budou mít za úkol pomáhat se školením vojáků Afghánské národní armády. Barták zdůraznil, že všichni jsou dostatečným a odpovídajícím způsobem vybaveni. Jednotlivci pak mají působit v dalších především pozorovatelských mezinárodních misích, například dva důstojníci v Čadu a další na Sinajském poloostrově. Nově se čeští vojáci zapojí do mise EU v Bosně a Hercegovině, čeští důstojníci budou pracovat dokonce i na britském velitelství evropské námořní protipirátské operace u břehů Somálska. Úřednický kabinet jednání o misích minulý týden přerušil kvůli dalším rozhovorům s politickými stranami. Sociální demokraté dali v neděli po diskusích s ministrem obrany Martinem Bartákem najevo, že stále mají k plánům především na afghánské angažmá vojáků určité výhrady. Barták zdůraznil, že počtem do 535 vojáků v Afghánistánu a důrazem na obnovu země vyšlo ministerstvo ČSSD vstříc. "Původní vnitroresortní dokumenty počítaly až s 600 vojáky," podotkl ministr. S plány na podobu misí byli seznámeni i představitelé KDU-ČSL a Strany zelených a také prezident Václav Klaus jako vrchní velitel ozbrojených sil. Barták později uvedl, že paušální schvalování všech armádních misí každý rok není ideální. Proces rozhodování o misích by měl podle jeho názoru být sladěn s plánováním NATO i EU, které uvažují v horizontu jednoho roku až tří let. "Proto by i parlament měl schvalovat některé mise na delší období než jeden rok," podotkl ministr obrany. Kvůli misím by tento měsíc mohla být svolána mimořádná schůze sněmovny. Řádná červnová schůze parlamentu začíná v úterý. "Na technologii se ještě domluvíme," dodal Barták. Premiér Fischer podotkl, že dopis s žádostí o projednání materiálu už odeslal Poslanecké sněmovně. "Zbývá dojednat termín," podotkl. Ministerstvo obrany chce letos projednat mise v parlamentu ještě tento měsíc. Hodlá se tak vyhnout blamáži z prosince loňského roku, kdy právě ČSSD kvůli Afghánistánu a snaze přitlačit ke zdi tehdejší vládní koalici v otázce poplatků ve zdravotnictví mise schválit odmítla. Upravená verze dokumentu pak parlamentem prošla až v únoru letošního roku.
Plánované nasazení českých vojáků v zahraničí v roce 2010: Kosovo, mise KFOR - až 550 osob Afghánistán, mise ISAF - až 535 osob Sinajský poloostrov, mise MFO - až 3 osoby Bosna a Hercegovina, EU ALTHEA - až 2 osoby Středoafrická republika, MINURCAT - do 5 osob Somálsko, EU NAVFOR, ATALANTA - až 3 osoby

Zdroje: ČTK