Vláda schválila konvergenční program s návrhem úspor

- Aktuality autor: red

Vláda schválila aktualizovanou verzi konvergenčního programu. Materiál obsahuje i návrh kroků na snižování schodků veřejných rozpočtů ke třem procentům HDP v roce 2013 nebo 2014.

Řekl to v pondělí premiér Jan Fischer. Konvergenční program je základním dokumentem země pro přijetí eura, který se každoročně zasílá k hodnocení Evropské komisi. Vláda jej do Bruselu odešle do 15. února. 

"Vláda schválila program, kterým dává najevo snahu konsolidovat veřejné finance," uvedl Fischer. Deficit veřejných financí by tak měl podle programu klesnout na 4,2 procenta HDP v roce 2012. "To znamená, že k maastrichtských kriteriím se můžeme vrátit v roce 2013 nebo 2014. Ten materiál to ovšem nepředjímá," dodal premiér. 

Loni podíl deficitu veřejných financí na HDP kvůli rekordnímu schodku rozpočtu stoupl podle ministerstva financí na 6,6. Předloni byl deficit veřejných financí 2,1 procenta. 

Konkrétní kroky ke snižování deficitu bude muset podle dřívějšího vyjádření ministra financí Eduarda Janoty určit a uplatnit až vláda, která vzejde z jarních parlamentních voleb. Plánované snížení deficitu veřejných financí by podle Janoty umožnilo přijmout euro v roce 2016 nebo 2017. 

Hlavní politické strany se v posledních dnech předháněly v prohlášeních, kdo dříve sníží deficit veřejných financí a příjme euro. Občanští demokraté chtějí dosáhnout tříprocentního podílu deficitu veřejných rozpočtů na hrubém domácím produktu, potřebného k budoucímu vstupu země do eurozóny, v roce 2012. Česká republika by tak teoreticky mohla přijmout euro k 1. lednu 2015. Podle ČSSD by Česká republika mohla přijmout euro nejpozději do roku 2016. 

Projednávání Konvergenčního programu na konci ledna vláda na 14 dní přerušila. Ministři ještě chtěli probrat opatření, která by zabránila dalšímu růstu zadlužení.

Tagy: Vláda úspory program

Zdroje: ČTK