Vláda projedná prodej letounů L-159

- Aktuality autor: Danica Klein

Především dvojicí významných vojenských zakázek se bude dnes na svém prvním letošním zasedání zabývat kabinet Jiřího Rusnoka. Vláda v demisi projedná návrh na prodloužení pronájmu švédských stíhaček Gripen do roku 2027 a také plánovaný prodej až 28 nepotřebných letadel L-159 americké firmě Draken International. Vedle toho je na programu například také návrh zákona o kybernetické bezpečnosti nebo hospodaření zdravotních pojišťoven. 

Letadlo L-159

Letadlo L-159,zdroj: wikimedia.org

Ministerstvo obrany, které materiál o gripenech k projednání kabinetu předložilo, počítá s podpisem nové smlouvy nejpozději do konce března. Cena nového pronájmu činí zhruba 448 milionů švédských korun ročně. Při současném kurzu bude celková částka za dvanáctiletý pronájem přibližně 16,5 miliardy českých korun. 

Pokud jde o letouny L-159, má americká společnost zájem o koupi 24 kompletních letadel a čtyř strojů na náhradní díly. Využity mají být pro výcvik amerických vzdušných sil. Podle náměstka ministra obrany Daniela Koštovala společnost zaplatí za jednotlivé stroje od 434 do 516 milionů korun podle jejich technického stavu. 

Kabinet dále projedná návrh zákona o kybernetické bezpečnosti, jenž má za cíl zefektivnit a zrychlit reakci na kybernetické hrozby, které by mohly představovat nebezpečí pro zájmy České republiky. 

Na stůl vláda dostane také zprávu ministerstva zdravotnictví, která konstatuje, že pokud by stát do zdravotnictví neposlal v prvním pololetí čtyři miliardy korun předem v tzv. předsunuté platbě za své pojištěnce, stav veřejného zdravotního pojištění by byl neuspokojivý. Výdaje pojišťoven byly v prvních šesti měsících vyšší než celkové příjmy, a to i přesto, že úhradová vyhláška výdaje za péči omezila. 

Tagy: letoun prodej americká armáda L-159

Zdroje: ČTK