Vláda přeruší jednání kvůli pohřbu Paumera

- Aktuality autor: red

Vláda ve středu přeruší na tři a půl hodiny své jednání kvůli pohřbu člena skupiny bratří Mašínů Milana Paumera. Premiér Petr Nečas či ministr obrany Alexandr Vondra zvažují, že se pohřbu zúčastní.

Přestávku ve středečním jednání vlády avizoval tiskový odbor vlády. Důvodem je zřejmě právě Paumerův pohřeb. Ministři ale o své účasti na pohřbu rozhodnou každý sám za sebe. 

"Velmi rád bych se zúčastnil. Rozhodovat bude časová agenda předsedy vlády," řekl Nečas ke své možné účasti na Paumerově pohřbu. Zopakoval, že si statečného postoje Paumera a bratří Mašínů "vždycky velmi vážil". 

Veřejnost, politici, ale i historici ale stále vnímají akci skupiny bratří Mašínů rozporuplně. Někteří je považují za hrdiny protikomunistického odboje, jiní ale nemohou přijmout to, že při útěku z Československa zabili dva bezvýznamné policisty a také pokladníka. 

Paumerův pohřeb se bude konat od 12:00 v divadle v Poděbradech. "Rodina se nakonec rozhodla, že pohřeb bude v Poděbradech. Do obřadní síně by se ale tolik lidí nevešlo. Pohřeb bude proto v divadle," řekl starosta města Jozef Ďurčanský. 

Lídr sociálních demokratů Bohuslav Sobotka se na středeční pohřeb Paumera nechystá. Naopak předsedové obou parlamentních komor Přemysl Sobotka a Miroslava Němcová i ministr Vondra (všichni ODS) dali v médiích najevo, že by se pohřbu rádi zúčastnili. 

"Pokud mi to dovolí logistické důvody, tak jsem připraven se ho zúčastnit. Velice jsem si vážil jeho vlastenectví, zásadových postojů a statečnosti, kterou projevil při působení ve třetím protikomunistickém odboji," uvedl Vondra v deníku Právo. 

Členové skupiny se pro odchod z tehdejšího Československa rozhodli po několika zatčeních a propuštění Ctirada Mašína z uranových dolů v Jáchymově. V roce 1953 překročili hranici s NDR, když předtím v řadě incidentů zastřelili dva policisty a pokladníka. Mašínům a postřelenému Paumerovi se s velkým štěstím podařilo probít do západního Německa, ačkoli čelili tisícům ozbrojených mužů. Václav Švéda, Zbyněk Janata a Ctibor Novák byli zatčeni a později v Československu popraveni.

Zdroje: ČTK