Ve Fergusonu opět propukly nepokoje

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Nové rasově motivované nepokoje propukly dnes ve Fergusonu na předměstí amerického města St. Louis. Vyvolal je úterní požár památníku černošského mladíka, kterého v červenci zastřelil bělošský policista.

Ve Fergusonu opět začaly nepokoje

Ve Fergusonu opět začaly nepokoje,zdroj: Profimedia.cz

Policisté se ve středu snažili rozehnat dav černošských demonstrantů, kteří na těžkooděnce házeli zápalné lahve a kamení. Nejméně dva policisté byli zraněni, pět útočníků policie zatkla. 

Obyvatelé Fergusonu nanosili na místo improvizovaného památníku pro 18letého Michaela Browna řadu předmětů, z nichž část v úterý vzplála. Někteří se nahněvaně obrátili na vedení města, že pro ochranu památníku neudělalo dost. Podle policie a hasičů oheň vzplál nešťastnou náhodou od zapálené svíčky. 

Požár vyvolal ve Fergusonu napětí, které ve středu přerostlo v násilnosti. Zapojila se do nich asi stovka mladíků, kteří vydrancovali několik obchodů a jednu restauraci zapálili. 

Incident, při němž v polovině srpna policista Darren Wilson zastřelil Browna šesti ranami, vyšetřuje FBI. Zatímco někteří místní tvrdí, že černoch měl v tu chvíli ruce nad hlavou a vzdával se, podle policie mladík, který byl údajně podezřelý z loupeže, policistu napadl. Ministerstvo spravedlnosti zároveň šetří dlouhodobé praktiky fergusonské policie, kterou část místních viní z diskriminace černochů. Okolo 90 procent členů policejního sboru tvoří běloši. 

V průběhu srpnových nepokojů, při nichž ve městě platil výjimečný stav a zasahovala národní garda, byly zraněny desítky lidí a zhruba dvě stovky policie zadržela. 
 

Tagy: nepokoje ve Fergusonu

Zdroje: ČTK