Vůdce Boko Haram je mrtvý, hlásí Nigérie

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Nigerijská armáda ve středu oznámila smrt vůdce radikální islámské organizace Boko Haram, která pozabíjela nebo unesla v posledních měsících na severu země stovky lidí. Podle agentury AFP armáda neupřesnila, za jakých okolností byl Abubakar Shekau údajně zabit. Boko Haram se ke sdělení armády nevyjádřila. 

Vůdce Boko Haram Abubakar Shekau

Vůdce Boko Haram Abubakar Shekau,zdroj: Profimedia.cz

AFP připomíná, že o Shekauově smrti se od roku 2009 spekulovalo již dvakrát poté, co o tom informovaly nigerijské bezpečnostní zdroje. Je to ale poprvé, co o jeho zabití vydala armáda oficiální prohlášení.

Mluvčí armády Chris Olukolade uvedl, že předák islamistů "působící nebo vydávající se na videích za mrtvého Abubakara Shekaua, výstřední postavu známou jako vůdce skupiny Boko Haram", byl zabit v boji s armádou v severovýchodní Nigérii. 

Z Olukoladových slov vyplývá, že Shekau zahynul již dříve a že po smrti je i jeho pravděpodobný nástupce, který podle všeho přijal jeho jméno. Mluvčí k tomu pouze dodal, že jméno Abubakara Shekaua se stalo jakýmsi symbolickým znakem pro Boko Haram. 

Islamističtí teroristé z Boko Haram bojují proti centrální vládě od roku 2009. OSN skupinu letos v květnu zařadila na svůj oficiální seznam teroristických organizací, Spojené státy tak učinily už loni. Jen za letošní rok při zhruba stovce teroristických útoků zabili přes 3000 lidí. Na svědomí mají také únos více než 250 dívek ze střední školy v Chiboku, o jejichž osudu stále není nic známo. Dalším desítkám mladých žen se podařilo se ze spárů islamistů zachránit. 

Tagy: Nigérie Boko Haram

Zdroje: ČTK