V úterý začne soud s lékařem Michaela Jacksona

- Aktuality autor: Jan Pastor

V úterý má začít proces s osobním lékařem zesnulého amerického zpěváka Michaela Jacksona Conradem Murraym, který čelí obvinění z neúmyslného zabití popové hvězdy. V případě prokázání viny hrozí Murraymu až čtyři roky vězení.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Obviněn je z toho, že zpěváka 25. června 2009 neúmyslně zabil tím, že mu podal smrtelnou dávku anestetika propofol. Lékař se cítí nevinný. Přiznává, že propofol Jacksonovi dal, ale na zpěvákovu naléhavou žádost.

Žaloba chce mimo jiné prostřednictvím fotografií z pitevny a také videozáznamu z posledních koncertních zkoušek Jacksona ukázat, že zpěvák byl v době smrti v zásadě zdravý.

Lékař zavolal příliš pozdě záchrannou službu

Murray bude muset odpovědět i na další otázky. Státní zástupce například tvrdí, že lékař zavolal příliš pozdě záchrannou službu. Podle vyšetřovatelů Murray v den Jacksonova úmrtí 11 minut telefonoval se servírkou, kterou znal z restaurace v Houstonu. Rozhovor údajně ukončil až poté, co zjistil, že zpěvák nedýchá.

Obhajoba bude stavět hlavně na tezi, že Jackson byl ke konci života vyčerpán a zoufalý. Zpěvák si tak prý mohl vzít další dávku sám poté, co od něho lékař odešel. Obhajoba dokonce naznačila, že by si Jackson býval dříve či později sám sáhl na život.

Teze obhajoby měl podpořit i dlouholetý Jacksonův dermatolog Arnold Klein, jenž podle spisů dával Jacksonovi často injekčně analgetikum Demerol a zpěvák se na něm stal závislý. Soudce v Los Angeles však koncem minulého měsíce rozhodl, že u soudu s Murraym svědčit nebude.

Zpěvák požádal o nitrožilně podávaný lék na spaní

Soudce Michael Pastor však umožní obhájcům povolat dva jiné lékaře, Allena Metzgera a Davida Adamse. Adams podle obhájců řekl policii, že Jackson užívá propofol v tak velké míře, že už ho nazývá svým "mlékem"

Metzger léčil Jacksona dvě desetiletí. Dva měsíce před svou smrtí ho zpěvák požádal o nitrožilně podávaný lék na spaní, uvádějí obhájci v soudních spisech.

Doktora Murrayho si zpěvák najal, když připravoval svůj comeback šňůrou koncertů, které měly začít v Londýně v červenci 2009. Jackson na turné This Is It přistoupil v době, kdy byl na pokraji finančního krachu. Obava z neúspěchu a nespavost mohly být prvotními příčinami událostí, které vedly k jeho smrti. Podle obhájců dokonce Jackson zvažoval zrušení turné, pokud by jeho problémy se spánkem přetrvávaly.

Jackson nebyl fyzicky schopen vydržet 50 koncertů

Stejně jako žaloba chtějí i obhájci Murrayho vyrukovat s obrazovými materiály. Soudcům mají ukázat záběry z Jacksonovy londýnské tiskové konference z 5. března 2009, v níž zpěvák hovoří o pouhých deseti koncertech v rámci chystaného turné. Tehdy se zapřísahal, že budou jeho poslední. Záběry mají podpořit svědectví, že Jackson nebyl fyzicky schopen vydržet 50 koncertů, s nimiž později nakonec souhlasil.

Obhajoba se tak pokusí podložit svědectví Jacksonovy vizážistky Karen Fayeové, podle níž se zpěvák s chatrným zdravím zhrozil, když se dověděl, že ho čeká 50 vystoupení.

Dvanáct členů poroty, sedm mužů a pět žen, vybral soud v pátek z původních 370 uchazečů. Soud se vždy snaží najít lidi, kteří nejsou obeznámeni s detaily příslušné kauzy a mohou rozhodnout co nejobjektivněji. V případě světoznámého zpěváka to však byl velice obtížný úkol.

Tagy: soud lékař

Zdroje: ČTK