V iráckých volbách těsně vede blok bývalého premiéra

- Aktuality autor: red

Po sečtení 79 procent hlasů odevzdaných v nedávných parlamentních volbách v Iráku se dostal do těsného vedení blok vedený bývalým předsedou vlády Ajádem Alávím.

Má asi o 9000 hlasů víc než koalice Právní stát vedená nynějším premiérem Núrím Málikím. Oznámila to agentura Reuters. 

Počítá se s tím, že konečné výsledky voleb ze 7. března nebudou známy ještě několik dní. Pak má volební komise přezkoumat stížnosti; dostala jich už prý 2000, ale obvinění z podvodů jsou podle ní zatím neopodstatněná. 

Po zveřejnění oficiálních výsledků prezident pověří šéfa nejúspěšnější strany sestavením vlády. Pokud se to nepodaří do 30 dnů bude pověřen na 15 dní někdo další. Aláví už začal stejně jako Málikí hledat potenciální koaliční partnery. 

Několik koalic včetně Právního státu si stěžuje na pomalé tempo a chaos při sčítání hlasovacích lístků. Málikího koalice obvinila volební komisi z manipulace s hlasy a dožaduje se přepočtení. 

I v úterý pokračovaly v Iráku násilnosti - při dvou pumových útocích ve městě Musajjib jižně od Bagdádu přišlo o život osm lidí a 11 utrpělo zranění. Oznámila to irácká policie. 

Bomby podle ní vybuchly v pětiminutovém intervalu a na hlavní ulici města vyhodily do vzduchu dva automobily s pasažéry. Musajjib leží asi 60 kilometrů jižně od Bagdádu. V pondělí zahynulo při pumovém útoku ve Fallúdži sedm civilistů a 20 dalších bylo zraněno.

Zdroje: ČTK