Poslanci podpořili nekrácení předčasných důchodů

- Aktuality autor: red

Sněmovna v úterý podpořila návrh na vyplácení nekráceného předčasného důchodu. Komunisté prý chtějí novelou zákona o důchodovém pojištění pomoct starším lidem.

Konkrétně těm, kteří ještě nemají nárok na starobní důchod a kvůli hospodářské krizi přišli o práci a nemohou najít novou. Podle ODS jde o nezodpovědný návrh a vrcholný populismus, který zatíží důchodový systém. 

Alena Páralová (ODS) navrhla předlohu zamítnout. Sněmovna jí ale nevyhověla. Novelu poslala do sociálního výboru, ale nezkrátila lhůtu pro její projednání na 30 dnů. Do voleb proto předloha přijata téměř jistě nebude, a nebude tedy ani platit. 

Žadatelé o nekrácený předčasný důchod by museli doložit, že ztratili zaměstnání z důvodu hromadného propouštění nebo krachu firmy. Zároveň by ale měli dokázat také to, že nejméně pět měsíců po skončení pracovního poměru ve spolupráci s úřadem práce bezúspěšně hledali zaměstnání. 

Komunisté podali návrh novely před rokem, nové podmínky měly platit do letošního června. Komunisté nyní navrhli prodloužit platnost do konce roku. Podle Stanislava Grospiče (KSČM) předloha vznikla v reakci na rozsáhlé zavírání skláren. Mnozí zaměstnanci prý řešili situaci předčasným odchodem do důchodu. Loni podle poslance využilo předčasný důchod asi 42.000 lidí; podmínku pro jeho nekrácení by údajně splnily asi dvě třetiny z nich. 

Návrh počítá s navýšením výdajů u čerpání důchodového fondu, při průměrné době předčasného odchodu a průměrné výši důchodu by to znamenalo asi 5000 korun na osobu a rok. Vláda Mirka Topolánka (ODS) s předlohou loni v dubnu nesouhlasila. Podle kabinetu by nepřispěla k podpoře zaměstnanosti, jen by zvýšila výdaje v důchodovém pojištění. Roční náklady by činily od půl miliardy do miliardy korun. Návrh navíc podle ministrů vytváří nerovné podmínky.

Tagy: důchody ODS novela KSČM

Zdroje: ČTK