V Bruntále skončila kalamita

- Aktuality autor: Danica Klein

Bruntálská radnice dnes ráno odvolala kalamitní stav, který kvůli extrémnímu sněžení vyhlásila ve čtvrtek. Situace se uklidnila i na dalších místech Moravskoslezského kraje. Pro kamiony jsou opět otevřeny i moravskoslezské hraniční přechody mezi Českem a Slovenskem. Průjezdná je i silnice I/11 v Mostech u Jablunkova, kde uvízlo několik stovek kamionů.

"Kalamitní stav jsme vyhlásili abychom obyvatele upozornili na to, že silnice a chodníky nemusí být včas upraveny. Během dne se ale nic dramatického nedělo. Technické služby povolaly i externí firmy. Sníh se odklízel do pozdních nočních hodin," popsal situaci ve městě mluvčí Městského úřadu Bruntál Jiří Ondrášek s tím, že nyní je už situace dobrá. "Naprostá většina komunikací je sjízdných, chodníky jsou povětšinou schůdné, technické služby stíhají. Zůstáváme ale ostražití, sledujeme předpověď počasí a chceme být připraveni na cokoliv," doplnil.

Čtěte také: Silnice pokryl čerstvý sníh, boj řidičů pokračuje

Problém kam se sněhem ale město v podhůří Hrubého Jeseníku město řešit nemuselo. "Každou zimu se stane, že napadne více sněhu. Máme vytipováno pět lokalit, kam se pak sníh, který by jinak překážel, sváží. Na tato místa jsme jej vozili i ve čtvrtek," řekl.

Úplně do sucha to zametené není

Příděl sněhu už zvládli bruntálští silničáři v celém regionu, kde policisté museli během čtvrtku postupně uzavřít celkem pět komunikací v okolí Vrbna pod Pradědem a Města Albrechtice. Vítr na ně navál až dvoumetrové závěje. Během odpoledne a noci se ale pluhům všechny podařilo prohrnout. "Dnes sněží podstatně méně než včera. Navíc už ani tolik nefouká. Je to podstatně lepší," řekl dispečer tamních silničářů. Šoféři ale podle něj musí být opatrní. "Je zima. Úplně do sucha to zametené není," řekl.

Situace se během noci výrazně uklidnila v celém Moravskoslezském kraji. Sněží méně či přestalo úplně. Ustal i silný vítr, který hlavně na Bruntálsku vytvářel místy až dvoumetrové závěje.

Průjezdná je už i silnicí I/11 v Mostech u Jablunkova, kterou ještě v pátek odpoledne a večer blokovaly stovky uvízlých kamionů. "Všechny kamiony už jsou pryč. Během noci se kolona rozjela. Silnice je nyní průjezdná," řekl dispečer frýdecko-místecké správy a údržby silnic. Dodal, že se zvýšenou opatrností jsou v regionu jsou všechny silnice sjízdné.

Zvýšená opatrnost

Mluvčí frýdecko-místecké policie Vlastimil Starzyk řekl, že provoz na problémové silnici byl plně obnoven v 02:00 a to pro všechny vozidla. "Nyní je doprava plynulá bez kolon. Týká se to jak trasy po obchvatu, tak i staré silnice přes obec Mosty u Jablunkova," upřesnil. Otevřeny jsou opět všechny hraniční přechody v Moravskoslezském kraji mezi Českem a Slovenskem. Ty byly uzavřeny pro kamionovou dopravu.

Na území celého Moravskoslezského kraje leží na silnicích první třídy po chemickém ošetření zbytky rozbředlého sněhu. Na komunikacích 2. a 3. třídy leží ujetá vrstva sněhu. Všechny komunikace jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Výjimkou je pouze moravskoslezský úsek dálnice D1.

Tagy: počasí silnice cesty zima kalamita bruntal

Zdroje: ČTK