USA musí urychleně řešit svůj dluh

- Aktuality autor: red

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová vyzvala Spojené státy, aby rychle vyřešily politický pat kolem navýšení limitu pro státní dluh. Lagardeová dnes varovala, že pokud se nepodaří strop dluhu zvýšit, bude to mít vážné dopady na světovou ekonomiku.

"Hodiny tikají a záležitost jednoznačně potřebuje, aby se řešila okamžitě," uvedla ve své poznámce. Platební neschopnost Spojených států nebo významné snížení ratingu by podle Lagardeové bylo "velmi, velmi vážnou událostí." 

Lagardeová proto vyzvala USA, aby vypracovaly důvěryhodný plán fiskálních úprav. Varovala ale zároveň před přílišnou zbrklostí. Šéfka fondu nastoupila do funkce na začátku měsíce. 

"Spojené státy by mohl potkat další nárůst nezaměstnanosti. Proto jsme se v radách postavili proti přehnaně uspěchané fiskální konsolidaci, přestože zdůrazňujeme, jak je důležité vytvořit odsouhlasený plán fiskální konsolidace brzy," prohlásila. 

Do 2. srpna se musí dohodnout

Američtí politici o navýšení státního dluhu a rozpočtových úsporách bezvýsledně jednají už několik týdnů. Jednání Bílého domu s republikány minulý týden zkrachovala, když republikánský šéf Sněmovny reprezentantů oznámil, že v prezidenta Baracka Obamu ztratil důvěru. Jednání se tak přenesla do Kongresu, přičemž jak demokraté, tak republikáni v pondělí představili své nové návrhy. K řešení politického patu se tím ale nepřiblížili; dohody je třeba dosáhnout do 2. srpna. 

Pat v jednání o americkém dluhu rozkolísal světové trhy. Zatímco akciové burzy měly většinou snahu růst, ropa naopak část zisků smazala a levnější je také zlato. Jeho cena se ale drží nad hranicí 1600 dolarů za troyskou unci. Největší obavy mají trhy patrně ze snížení ratingu USA.

Tagy: dluh USA finance lagardeova dolary

Zdroje: ČTK