Policie obvinila bývalé sportovce z výroby anabolik

- Aktuality autor: red

Kriminalisté zadrželi jedenáctičlenný gang výrobců a prodejců padělaných anabolik a léků. Mezi obviněnými je osm Čechů a tři Slováci, většinou bývalí sportovci, kulturisté, trenéři fitness a organizátoři závodů, informoval dnes v tiskové zprávě Pavel Hanták z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Továrnu na výrobu padělků měli na Zlínsku. Podezřelí působili nejen v Česku a na Slovensku, ale i v dalších zemích EU. Hrozí jim tresty vězení od pěti do 12 let. 

Deset mužů a jedna žena ve věku od 31 do 52 let vyslechli obvinění z trestných činů nedovolená výroba a jiné nakládání s látkami s hormonálním účinkem, s omamnými a psychotropními látkami a jedy, porušení práv k ochranné známce a neoprávněné podnikání. Tři z nich skončili ve vazbě. Na akci s názvem Berry pracovali detektivové z ÚOOZ a Národní protidrogová centrála (NPC) několik měsíců. 

V továrně schovávali 24 kilo léku na erekci

V tajné továrně na Zlínsku detektivové našli stroje na výrobu tablet a míchání směsí, stroje na plnění lékovek a ampulí a také statisíce různých tablet, mimo jiné 24 kilogramů léku na erekci. Právě množstvím zajištěných léků je případ podle mluvčího NPC Michala Hammera výjimečný. "Do současné doby jsme tady neměli případ, kdy by bylo zajištěno 24 kilogramů nějaké dobré látky nebo léčiv, které by mohly sloužit jako padělky," řekl Hammer. 

Policisté zajistili i hotovost ve výši 500.000 korun. Přípravky chráněné ochrannou známkou údajní pachatelé prodávali v napodobených lékovkách a obalech s kopiemi příbalových letáků. "Tyto 'léky' slibovaly uživatelům splnění jejich očekávání, ať už v silových sportech či v sexuální oblasti," uvedl Hanták. 

Kryli se prodejem elektrosoučástek

Oficiálně se skupina podle policie zaštiťovala prodejem elektrosoučástek a reklamních předmětů. Při domovních prohlídkách na Slovensku detektivové zajistili nejen padělky, ale i seznamy zákazníků. Anabolika a další látky v podobě pilulek i injekcí výrobci dodávali sportovcům, kterým podle kriminalistů přímo na míru sestavovali i kombinace tréninkových dávek. "K těmto látkám ještě svým svěřencům dávali patřičná doporučení na téma, kdy brát, kdy vysadit a jak to udělat, aby tyto látky nebyly zjištěny v jejich organismu při dopingových kontrolách během závodů," informoval ÚOOZ. 

Padělané léčivo prodávali i lidem se zdravotními problémy. Bez předem stanovené diagnózy se podle policie těmito přípravky léčili pacienti s poškozenými játry, ledvinami nebo s poruchami erekce. 

Svaz kulturistiky a fitness s tím nemá nic společného

Svaz kulturistiky a fitness ČR (SKFČR) dnes v tiskové zprávě rezolutně odmítl jakoukoli spojitost s případem nebo s podezřelými osobami. "Někteří ze zatčených dealerů pořádali soutěže, avšak pro soukromou společnost, která se SKFČR nemá nic společného, která není členem ani ČSTV," informoval místopředseda svazu Martin Jebas. Sdružení prý zátahy policistů proti výrobcům a dealerům anabolických steroidů vítá a spolupracuje s českým antidopingovým výborem.

Tagy: obvinění policie gang

Zdroje: ČTK