Univerzitní města čeká týden protestů

- Aktuality autor: Danica Klein

Univerzitní města po celé republice zažijí "týden neklidu", studenti a akademici budou od pondělí protestovat proti chystaným reformám veřejných vysokých škol. Protesty odstartuje nedělní debata v pražském Divadle Komedie, po celý týden pak budou na programu protestní průvody, přednášky, promítání a happeningy.

Podle organizátorů se zapojí tisíce lidí, akce vyvrcholí středečním pochodem k úřadu vlády. Návrh reformy ministra Josefa Dobeše (VV) má v brzké době projednávat kabinet, změny podpořil premiér Petr Nečas (ODS).

Protestovat budou vysokoškoláci v Praze, Brně, Olomouci, Opavě, Hradci Králové, Liberci, Ústí nad Labem, Plzni nebo Zlíně. Na organizaci akce se podílí studentská komora Rady vysokých škol a Iniciativa za svobodné vysoké školy, k níž se hlásí například kněz Tomáš Halík, dokumentaristka Olga Sommerová nebo filozof Erazim Kohák. Studenty podpořil i kardinál Miloslav Vlk.

Reformy se připravují už několik let

V Praze bude centrum protestů v dejvickém kampusu a dále na Filozofické a Právnické fakultě Univerzity Karlovy na Palachově náměstí. Na úterý jsou ve většině měst vyjma Prahy naplánovány protesty a takzvaná Noc univerzit. Školy se otevřou veřejnosti a v některých městech budou studenti ve škole i přespávat. Největší akcí pak bude středeční pochod v Praze, na který se sjedou vysokoškoláci z celé ČR. Studenti Univerzity Karlovy dostali na tento den rektorské volno. Celý týden se budou na školách konat také promítání filmů, přednášky a diskuse o reformě. Podrobný program najdou zájemci na webu www.nocuniverzit.cz.

Smyslem protestů je přimět vládu, aby neschvalovala návrhy dvou reformních zákonů. Odpůrcům reforem se nelíbí zavedení školného, bojí se také omezování akademických svobod a propojování škol s podnikatelskou sférou a politikou. Původně měly jít návrhy zákonů na vládu v březnu, kvůli výtkám legislativní rady vlády se ale projednávání minimálně o několik týdnů odloží. Reformy se připravují už několik let, kvůli nesouhlasu akademiků ale nikdy neprošly.

Tagy: protesty program univerzity

Zdroje: ČTK