Tunisko vydalo expremiéra Kaddáfího vlády

- Aktuality autor: red

Tunisko dnes vydalo do Libye libyjského expremiéra Bagdádího Alího Mahmúdího, který uprchl do sousedního Tuniska po loňském svržení režimu Muammara Kaddáfího. Oznámil to mluvčí tuniské vlády.

Podle něj byl Mahmúdí dnes ráno dopraven do libyjské metropole Tripolisu letadlem. "Nyní je v Tripolisu a držíme ho ve vězení," řekl představitel libyjského ministerstva obrany. 
Mahmúdí byl šéfem Kaddáfího vlády pět let až do loňského srpna, kdy povstalci obsadili Tripolis. Sedmdesátiletý Mahmúdí byl pak zatčen v Tunisku v září kvůli ilegálnímu vstupu do země. Od té doby byl v tuniském vězení a nový libyjský režim, který chce, aby představitelé Kaddáfího diktatury byli souzeni v Libyi, požadoval jeho vydání.

Organizace na ochranu lidských práv vyzývaly Tunisko, aby ho nevydávalo v obavě, že v Libyi budou porušována jeho práva. Tuniský soud v listopadu rozhodl, že Mahmúdí by měl být vyhoštěn. Tuniský prezident Munsif Marzúkí ale řekl, že by měl být vydán, až se situace v Libyi stabilizuje a Mahmúdí bude mít zaručen spravedlivý proces poté, co Kaddáfího zabili rebelové a jeho mrtvolu vystavili na veřejnosti.

Marzúkího poradce řekl, že vláda rozhodla o vydání libyjského expremiéra bez prezidentova souhlasu. "Prezident nepodepsal žádný dekret. Toto rozhodnutí bude mít důsledky pro vztah mezi prezidentem a vládou," řekl poradce Adnan Mansir. Podle něj jde o "vážnou krizi".

"Domnívám se, že jde o státní zločin," řekl Mahmúdího tuniský advokát. Podle něj tuniská vláda nerespektovala "zákon, humanitární pravidla, ani lidská práva".

Tagy: čaj

Zdroje: ČTK