TOP 09: Exprimátor Volf si k nám přihlášku nepodal

- Aktuality autor: red

Strana TOP 09 ve čtvrtek popřela informace, že si k ní bývalý kladenský primátor za ODS Milan Volf podal přihlášku a stane se šéfem jejího místního sdružení.

Objevily se nicméně signály, že se přes prostředníka na možnost vstupu do strany dotazoval, oznámil předseda regionálního výboru pro Kladno a Rakovník Roman Havelka. Volf řekl, že ho spíš zaujaly určité části programu TOP 09, ale přímo o vstupu do uskupení neuvažoval. 

Kolem ohlášeného návratu bývalého kladenského primátora do komunální politiky koluje množství spekulací. Volf minulý týden vystoupil z ODS a objevily se zprávy o tom, že se chce ucházet o přízeň voličů na kandidátce jiné strany.

"Já možná nebudu kandidovat vůbec, anebo budu kandidovat, ale že bych šel do jiné politické strany, to určitě ne," uvedl Volf. Nabídky od ostatních stran prý odmítl. "S nikým nekomunikuji, nejsem v žádném spojení s žádnou politickou stranou," dodal. 

Pokud jde o jeho vztah k TOP 09, zaujaly ho pouze některé věty z volebního programu této strany, týkající se placení regulačních poplatků u lékaře. Uvědomil si prý, že toto uskupení je pravicovější než současná ODS. Vstupovat však nikam nechce. "Není to o tom, že bych převlékl kabát a běžel do jiné politické strany," zdůraznil. 

Havelka by Volfův případný zájem chápal jako osobní hledání pravicové alternativy k ODS. O každé přihlášce do strany podle něj jedná regionální výbor či výbor místního sdružení, o novém kolegovi tedy rozhodují sami členové. "Nicméně bych rád předeslal, že jednou z myšlenek TOP 09 je dát prostor novým, schopným lidem, kteří nejsou vnitřně zatížení bývalým členstvím v jiných politických stranách a funkcích," poznamenal. 

V Kladně již byl podán návrh na vznik místního sdružení, který bude schvalovat zhruba v polovině února krajský výbor TOP 09. Ustavující schůze poté zvolí jeho vedení a zřídí orgány sdružení. "Předběžnou představu o podobě kandidátky pro podzimní komunální volby ve městě sice máme, ale samozřejmě není, a v tuto chvíli ani nemůže být, definitivní. Její konečnou podobu bude schvalovat již řádně ustavené místní sdružení pravděpodobně na konci února," dodal Havelka. 

Volf, jenž byl loni v březnu zbaven obvinění, že bez souhlasu zastupitelů poslal 40 milionů korun zimnímu stadionu a bez soutěže prosadil nákup luxusní limuzíny, chtěl být původně volebním lídrem ODS. Znechutily ho ale prý "čachry" kolem sestavování kandidátky, a stranu opustil. Vedení místního sdružení nařčení z nestandardního vybírání kandidátů odmítá a tvrdí, že se Volf zalekl porážky. 

Exprimátor řekl, že jeho zamýšlený návrat do politiky se řadě lidí nelíbí a dostává kvůli tomu výhrůžné anonymní dopisy. Jejich pisatelé mu prý například hrozili, že jestli se vrátí do politiky, jeho matka přijde o post ředitelky základní školy. "Jediný, kdo ji může odvolat, je městská rada. Bojí se, že když přijdu, oni nebudou mít své posty," obvinil nepřímo současné vedení města. Dopisy prý odnesl na policii, ale jejich autory se nepodařilo identifikovat. 

Vyhrožování ale údajně čelí i současný kladenský primátor a volební jednička ODS pro podzimní volby Dan Jiránek, který původně funkci v čele města obhajovat nechtěl. "Některé věci, které se udály za poslední měsíce, mě nakoply k tomu, abych to zvednul a prohlásil, že chci kandidovat," řekl.

Nějací dva lidé například před jeho domem vykřikovali, že vědí, kde bydlí, a že "chcípne". To ho prý nezastrašilo, naopak donutilo k větší aktivitě. "Zrovna tak jako když byl Milan Volf ve vazbě a měl jsem být poprvé zvolen. Byla kolem toho také různá jemná zastrašování toho typu, že někdo šel na katastrální úřad a vykládal tam, jak mě dostanou do tepláků a podobně," poznamenal Jiránek.

Tagy: primátor Kladno

Zdroje: ČTK