Policie zadržela údajného vraha taxikáře, byl obviněn

- Aktuality autor: red

Policisté v úterý zadrželi a obvinili muže, kterého podezírají z vraždy sedmdesátiletého taxikáře. Zastřelil jej údajně v polovině loňského srpna v pražských Kunraticích a vzal mu asi 200 korun.

Vozidlo taxi pak prý zapálil. Řekli zástupci pražské kriminální policie. Dvaapadesátiletému muži hrozí až 15 let vězení, případně trest výjimečný. 

Případ byl policii nahlášen loni 17. srpna v brzkých ranních hodinách. "Svědci oznámili, že v Kunraticích, v ulici K Borovíčku, slyší střelbu. Následně poté ještě zaznamenali požár vozidla," řekl Josef Mareš z vedení pražské kriminální policie. Tělo taxikáře policisté podle něho našli v nedalekém Dolnomlýnském rybníce. "Muž byl střelen dvakrát do hlavy, na místě byl mrtev," uvedl Mareš. 

Vedoucí týmu, který na případu pracoval, Jan Štoček řekl, že motiv vraždy taxikáře byl loupežný. "Ten den u sebe neměl více než zhruba 200 korun. Byla to zbytečná vražda," uvedl. 

Údajného pachatele policisté zadrželi ve spolupráci s pražskou zásahovou jednotkou v objektu garáží v Klapálkově ulici v Praze 4. "Samotné zadržení bylo dost hektické, protože když viděl zásahovku, tak sáhl na sekeru. Neměl ale čas na nějaký útok," řekl k tomu Štoček.

Po mužově obvinění podali policisté i návrh na vzetí do vazby. Podezřelý se podle Mareše při výslechu hned po zadržení k činu přiznal. Poté, co jej policisté obvinili a byl mu přidělen obhájce, však již prý odmítl vypovídat. 

Mareš k vyšetřování případu uvedl, že policisté zpočátku nemohli vyloučit ani sebevraždu. Z výslechu svědků pak prý ale vyplynulo, že nejdřív se ozvala střelba a až následně vzplálo auto. "Pochopitelně zahoření vozidla velice ztížilo celé vyšetřování, protože tam nebyly zajištěny žádné upotřebitelné stopy. Kromě pet lahve, která byla nalezena v okolí," řekl Mareš. 

Na nalezené lahvi pak experti objevili genetický materiál, který se shodoval se záznamem v databázi DNA. "Tím, že se berou vzorky genetiky, tak nám to skutečně pomáhá. Ta databáze... to se nedá docenit," uvedl Lottes. 

Mareš řekl, že kriminalisté na místě činu nenašli vražednou zbraň. Podle šéfa pražského oddělení vražd Josefa Lottese se muž po činu zbraně zbavil, revolver prý pak několikrát změnil majitele. 

Pražský kriminalista Daniel Zelenka uvedl, že podezřelý byl v minulosti sedmnáctkrát trestán, především za majetkovou trestnou činnost, hlavně krádeže. Podle policie strávil za mřížemi 20 let života. Mareš řekl, že den po vraždě ještě přepadl bar v Praze 8, kde si údajně se zbraní v ruce vynutil vydání peněz a mobilních telefonů. Vedle toho je prý v současnosti stíhán také pro obecné ohrožení a krádež, podle policie ukradl peníze v prodejně tabáku, kterou pak zapálil. 

Díky založenému ohni kriminalisté dospěli k závěru, že by za tím mohl stát ten samý člověk jako za vraždou taxikáře. "On říkal, že to viděl někde ve filmu. Jako zkušený zločinec si myslel, že zahladí stopy," uvedl Štoček. 

Lottes uvedl, že loni se v Praze stalo 34 vražd, z toho 30 případů policisté objasnili. Štoček se svými lidmi podle Lottese koncem loňského roku vyřešil i případ vraždy z loňského ledna, kdy byli v Praze 2 na ubytovně brutálně zavražděni dva cizinci. Policisté z pražské "mordparty" se kvůli tomu vypravili do Moldavska, kde se k činu doznali dva muži.

Tagy: obvinění policie vražda taxikář

Zdroje: ČTK