Tisíce lidí demonstrovaly proti chorvatské vládě

- Aktuality autor: red

V osmi městech v různých částech Chorvatska dnes pokračovaly protivládní demonstrace. Lidé v ulicích požadovali demisi vlády, kterou odpůrci viní z hospodářských obtíží a zkorumpovanosti.

Chorvatská média podle agentury AP uvedla, že demonstrace byly opět svolány prostřednictvím sociální sítě Facebook.

Státní chorvatská televize uvedla, že protestů se zúčastnili převážně mladí lidé. Počet účastníků největších akcí přesáhl tisícovku. Demonstranti třímali transparenty s hesly jako "Pryč s vládou" nebo "Zloději".

Dnešní pochody zapadají do řady protivládních demonstrací, z nichž některé v posledních týdnech vyústily v potyčky s policií. Například 25. února rozehnala policie v chorvatské metropoli Záhřebu demonstraci proti vládě premiérky Jadranky Kosorové slzotvorným plynem.

Dvacetiprocentní nezaměstnanost

Kosorová je v čele vlády od roku 2009. Nastoupila po Ivo Sanaderovi, který byl loni v prosinci zadržen v Rakousku na žádost justice své země. Ta ho podezřívá ze zpronevěry a korupce.

Nezaměstnanost v Chorvatsku se počátkem roku vyšplhala k 20 procentům procenta ekonomicky aktivního obyvatelstva a dosáhla nejvyšší hladiny za posledních osm let.

Chorvatští vládní činitelé varovali, že protesty by mohly ohrozit snahu země vstoupit do Evropské unie.

Tagy: Chorvatsko demonstrace záhřeb

Zdroje: ČTK