Teploty v Česku šplhají k pětadvacítce, padají teplotní rekordy

- Aktuality autor: Jakub Procházka

V České republice ve čtvrtek odpoledne šplhají teploty k letním 25 stupňům Celsia, na mnoha místech padají teplotní rekordy. Na nejstarší české stanici v pražském Klementinu ale maximální teplota zatím překonána nebyla.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

O víkendu se ochladí až o deset stupňů, jasné počasí doplní čerstvý vítr. Už v pátek by mělo být podstatně chladněji. Teploty v ČR jsou na počátek dubna extrémně nadprůměrné. Například v Praze-Ruzyni by se nyní měly denní průměry pohybovat zhruba mezi šesti a sedmi stupni, první dubnový týden je zde ale letos průměrná teplota kolem třinácti stupňů.

Například v Doksanech na Litoměřicku ve čtvrtek odpoledne podle meteoroložky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) naměřili 25,6 stupně, o šest desetin stupně tak byl pokořen rekord z roku 1961.

V Klementinu rekord těsně nepadl

Ze stejného roku je i rekord pražského Klementina, kde tehdy naměřili 24,9 stupně. Ve čtvrtek v 15:00 však na nejstarší české stanici s 259 letou historií naměřili jen 24,2 stupně, teplota prý ale ještě může mírně stoupat. Byňov na Českobudějovicku pak pro dnešní odpoledne hlásí 22,1 stupně, Husinec na Prachaticku 23,8 stupně a Kopisty na Mostecku 24,5 stupně. Kolem pětadvaceti stupňů je i na jižní a jihovýchodní Moravě.

Už od pátku se ale začne ochlazovat, o víkendu by pak mělo být jen kolem 15 stupňů. Obloha by však měla zůstat jasná až polojasná. Do soboty bude vanout čerstvý vítr, který může v nárazech dosáhnout rychlosti přes 70 kilometrů v hodině. Noci budou chladné, v neděli může při jasné obloze přituhnout až k bodu mrazu. 

Začátek nového týdne přinese jen krátkodobé oteplení v pondělí, pak už se ale budou teploty pohybovat pod 15 stupňů Celsia. Od úterý navíc meteorologové očekávají velkou oblačnost, déšť a přeháňky.

Tagy: Česko počasí teplota rekordy léto

Zdroje: ČTK