Takový (ne)normální zabiják

MAGAZÍN - Magazín autor: art

Uherský Brod se pokouší vzpamatovat z tragédie, která v úterý otřásla městečkem. Do hospody, kam vtrhl dvaašedesátiletý muž se dvěma nabitými pistolemi a začal střílet, chodívali lidé na obědová menu. Masakr děsí jak počtem obětí, tak i tím, že se stal jednoho docela obyčejného pondělí, v docela obyčejné hospodě. Prakticky hned za rohem, v blízkosti kohokoli z nás. Stalo se to v Uherském Brodě, mohlo se to ale stát prakticky kdekoli. 

Policejní obklíčení při zásahu u restaurace Družba

Policejní obklíčení při zásahu u restaurace Družba,zdroj: Profimedia.cz

Na oběd pravidelně vyráželi do Družby mimo jiné i zaměstnanci Centra pohybových aktivit Delfín, které se nachází nedaleko odtud. "Před 13:00 mi volaly zaměstnankyně z pokladny, že přišli lidé, kteří utekli z Družby, kde se údajně střílelo. Ihned jsem volal policii a bylo mi sděleno, že tam snad již jedou," vyprávěl pak ředitel Delfínu Vlastimil Šmíd.

Něco takového zná člověk z televize a nikoho ani nenapadne, že se ho to jednou může bezprostředně týkat, dodal Šmíd. Masakr v hospodě s paradoxním názvem je podle něj "nepředstavitelná tragédie".

Družba se svým menu za 65 korun a rychlou obsluhou patřívala mezi oblíbená obědová zařízení. "Vaří tady dobře, klasickou českou kuchyni. Obsluha je rychlá, je to dobrá a hojně navštěvovaná restaurace," chválil hospodu třiapadesátiletý štamgast Vladimír Viceník.

Na oběd chodíval s kolegy obvykle dříve, takže i kdyby tam šel v úterý, se střelcem by se nejspíš minul. Tentokrát ale oběd vynechal, skončil v práci dřív.  

"Bylo tam asi už jen pár štamgastů, kteří zůstávají po obědě na pivo. Kdyby se to událo dříve, restaurace by byla plná. Mohl to být daleko větší masakr. Štamgasty od vidění znám, některé i osobně. Nevím, kdo tam zůstal. To se zjistí až zítra nebo až z parte. Je to smutné. Jsme malé město a devět mrtvých je prostě hodně," dodal.

Masakr zasáhl prakticky každého, nejen štamgasty a obyvatele z bezprostředního okolí. Uherský Brod je relativně malé městečko.

"Byl tam na obědě manžel mojí asistentky, kterého zachránilo to, že si odskočil na toaletu a v době, kdy z ní odcházel, tak se spustila střelba. Zůstal zavřený na toaletě, což mu pravděpodobně zachránilo život," popsal Kunčar.

Družba podle jeho slov nebývala problematickou hospodou. Byla to taková normální restaurace. Až do chvíle, než do ní vešel takový (ne)normální zabiják.  

Tagy: Česko policie ČR zločin a trest útoky a atentáty střelba v Uherském Brodě

Zdroje: ČTK,Vlastní