Také podle Medianu by volby vyhrála ČSSD

- Aktuality autor: red

Volby do Poslanecké sněmovny by počátkem roku vyhrála podle volebního modelu společnosti Median ČSSD, kterou by volilo 32 procent lidí. Druhá ODS by dostala 27,8 procenta hlasů.

Zastoupení ve sněmovně by podle modelu Medianu získaly ještě KSČM, TOP 09 a KDU-ČSL, které by rovněž překročily hranici pěti procent hlasů nutnou pro vstup do dolní komory.

Strana zelených by zůstala těsně pod touto hranicí, ale pohybuje se v pásmu statistické chyby, informovala společnost Median. Podobné výsledky ukazují i průzkumy jiných agentur, které ovšem dávají jistou šanci i Věcím veřejným Radka Johna.

Komunisty by podle modelu Medianu volilo 12,8 procenta, TOP 9,3 procenta a lidovce 7,4 procenta lidí. Zelení by podle modelu dostali 4,3 procenta hlasů. U velkých stran je statistická odchylka až 4,5 procenta a u malých dvě procenta. 

Voleb by se podle Medianu zůčastnilo 61 procent voličů, což je nepatrně méně než při posledních volbách v roce 2006.

V průzkumu všech agentur dlohoudobě vede ČSSD. Pouze průzkumy Medianu několikrát upřednostnily ODS. Naposledy před dvěma měsíci. Tento průzkum se konal od 4. ledna do 2. února a zúčastnilo se ho 780 lidí.

Tagy: ČSSD preference ODS Median

Zdroje: ČTK