Východ USA se vzpamatovává z kalamity, další se blíží

- Aktuality autor: red

Východní pobřeží Spojených států se jen pomalu vzpamatovává z největší sněhové nadílky za posledních 90 let. Například v hlavním městě Washingtonu jsou uzavřené vládní úřady, stejně jako řada škol.

Na běžnou úroveň se nevrátila ani doprava, zmrzlé a kluzké silnice jsou navíc dějištěm mnoha nehod. V úterý by navíc mělo sněžit znovu. Mělo by napadat dalších 15 až 30 centimetrů sněhu. 

Východní pobřeží jižně od New Yorku zasáhlo nezvykle silné sněžení během pátku a soboty. V Marylandu naměřili až 91 centimetrů nového sněhu. Přímo ve Washingtonu bylo kolem půl metru. Živel si vyžádal nejméně dva mrtvé při nehodě způsobené počasím, desítky lidí byly zraněny.

Státy Virginie a Delaware již v pátek kvůli sněhové bouři vyhlásily stav ohrožení a ve státě Maryland oznámilo devět okresů kvůli sněhu kalamitní stav. Statisíce lidí se octily bez elektrického proudu, řadě z nich přitom ještě stále nebyly obnoveny dodávky. 

"Pálil jsem všechno dřevo, které jsme měl nařezané. Zbylo mi už jen několik polen. Pořádně se k sobě tiskneme," řekl deníku The Washington Post čtyřicetiletý otec rodiny z Drake Drive v Marylandu. V regionu přišlo kvůli sněhové bouři o elektřinu 200000 domácností a firem. V neděli večer jich bez dodávek ještě byla polovina.

Další komplikace působí následky sněhové bouře v dopravě. Řada lokálních silnic stále zůstává pod sněhem, dálnice jsou zase namrzlé. V oblasti se tak i dnes ráno stala řada dopravních nehod, přestože doprava je oproti běžnému stavu slabá a pomalejší. Úřady proto řidičům stále doporučují nevyjíždět. Omezený zůstává i provoz na vlakových tratích.

Ve Washingtonu byla otevřena obě letiště. Veřejnou dopravu ale sněhová nadílka v hlavním městě Spojených států nadále ovlivňuje. Metro tak v pondělí například jezdí jenom v úsecích, které jsou skryté pod zemí. Autobusové spoje pak jsou omezené. Řada lidí ale ve Washingtonu zůstane doma. Jen kvůli uzavření federálních a místních úřadů podle médií do práce nepůjde kolem 230000 lidí. 

Radnice zasypaných měst se snaží nadílku co nejrychleji odklidit. Například ve Washingtonu tak úklidové čety od víkendu pracují v dvanáctihodinových směnách. Sněhu je ale tolik, že budou mít zřejmě práci do konce týdne. Městům se také rychle tenčí prostředky, které měly vyčleněné na zimní údržbu. 

Již v úterý by přitom opět mělo sněžit. Meteorologové očekávají další bouři, při které by měl vát silnější vítr než v sobotu, sněhu by ale mělo napadat méně. V místech, kde napadalo nejvíce sněhu za posledních 90 let, ale i menší nadílka pravděpodobně způsobí další komplikace. Nová bouře by měla zasáhnout i New York, kterému se ta předchozí vyhnula.

Tagy: USA boure washington sníh

Zdroje: ČTK