Summit zemí G8: Kaddáfí se musí vzdát moci

- Aktuality autor: red

Pro odchod Muammara Kaddáfího z čela Libye se v pátek vyjádřil summit skupiny vlivných zemí G8, jejímiž členy jsou Francie, Spojené státy, Británie, Německo, Itálie, Japonsko, Kanada a Rusko.

Moskva navíc slíbila, že se o to pokusí vyjednáváním s libyjskými představiteli, zatímco západní spojenci budou pokračovat v bombardování Kaddáfího sil v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN.

Dvoudenní vrcholná schůzka G8 ve Francii se zaměřila hlavně na pomoc novým režimům a na tlak vůči autoritářským režimům v severní Africe a na Blízkém východě. G8 v závěrečné deklaraci slíbila na pomoc novým arabským demokraciím partnerství a 20 miliard amerických dolarů (346 miliard korun).

Pomoc má podle G8 směřovat hlavně do Egypta a Tuniska, kde lidové bouře již svrhly vlády a prosadily zavádění demokratických reforem. "Probíhající změny na Blízkém východě a v severní Africe jsou historické a mohou otevřít dveře takovým přeměnám, jaké se udály ve střední a východní Evropě po pádu berlínské zdi," stojí v rezoluce.

Skupina G8 zároveň prohlásila, že libyjský vůdce Kaddáfí ztratil veškerou legitimitu a musí se vzdát moci. Podle Paříže to ale neznamená, že by musel odejít ze země. USA a Francie zdůraznily, že jsou odhodlány prosadit změnu režimu v Libyi.

Rusko bude prostředník

Summit vyzval Rusko, aby se ujalo role prostředníka při urovnání občanské války v Libyi. Moskva s tím podle ruského ministerstva zahraničí souhlasila. Jeden ze spolupracovníků ruského prezidenta Dmitrije Medveděva podle Reuters na summitu řekl, že Rusko má v okolí libyjského vůdce partnery, se kterými může jednat o Kaddáfího odchodu.

Afričtí a arabští představitelé, kteří byli pozváni na summit G8, vyzvali k rychlému vyřešení libyjské krize, která podle nich může destabilizovat celou oblast. Kritika v závěrečném dokumentu zazněla také na adresu Sýrie a Jemenu, kde autoritativní režimy tvrdě potlačují protesty opozice.

V pasáži věnované Sýrii však podle agentur z původního návrhu vypadla v průběhu summitu zmínka o možných krocích proti Damašku na půdě Rady bezpečnosti OSN. Text se omezuje na pohrůžku "novými opatřeními", pokud Sýrie bude pokračovat v represích. Za zmírněním textu vidí agentury tlak Ruska, které s Damaškem léta úzce spolupracuje.

G8 se obává situace v Jemenu

Ruská delegace na summitu podle AFP zdůraznila, že pro Moskvu je situace v Sýrii "radikálně" odlišná od situace v Libyi. Země G8 také vyjádřily "zvyšující se obavy" z násilného vývoje v Jemenu a vyzvaly k demisi tamního prezidenta Alího Abdalláha Sáliha, obviňovaného z nepotismu a korupce. Text zdůrazňuje, že prezident musí respektovat legitimní očekávání jemenského lidu a své vlastní závazky k svému odchodu.

Osm mocností v závěrečném dokumentu dále vyjádřilo "pevnou podporu" vizi, kterou 19. května vyjádřil prezident Barack Obama ohledně izraelsko-palestinského mírového procesu. Ten se tehdy poprvé vyjádřil pro vytvoření palestinského státu na základě hranic z roku 1967 a výměn území, na kterých by se obě strany dohodly. Izrael to vzápětí odmítl.

Obsazení uvolněného místa v čele Mezinárodního měnového fondu (MMF) francouzskou ministryní financí Christine Lagardeovou považují podle AFP evropští účastníci summitu za "hotové". A to poté, co její kandidaturu podpořila šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová. Bude jen třeba v rámci MMF najít nějaké kompenzace pro země jako Rusko, Brazílie, Čína, Indie a Jihoafrická republika, citovala AFP nejmenovaný zdroj z místa jednání summitu v letovisku Deauville.

Tagy: Rusko obama g8

Zdroje: ČTK