Studenti v Praze demonstrovali proti reformám VŠ

- Aktuality autor: red

Prahou v pátek prošlo asi sedm desítek studentů, kteří protestovali proti reformám vysokých škol. "Pochod produktů" se vydal odpoledne za doprovodu policie z Albertova na Palachovo náměstí.

Jednotliví účastníci byli označeni čárovými kódy.

Studenti cestou skandovali heslo Vzdělání není na prodej. Upozorňovali tak na chystané změny ve vysokém školství, které podle nich znamenají tržní přístup ke vzdělání. Akci pořádala iniciativa Vzdělání není zboží, studenti kritizovali i celoevropské změny ve vysokoškolském systému.

Reformou českých univerzit se ale bude zabývat až nová vláda, která vzejde z voleb. Zástupce iniciativy Jan Bartko řekl, že plánované změny na českých školách povedou k tomu, že hlavním smyslem vzdělání bude konkurenceschopnost absolventů a jejich uplatnitelnost na trhu práce.

Podobné protesty, ale v mnohem větším měřítku, prý pořádají v tyto dny také studenti v Bruselu, Madridu nebo Vídni. Reagují tak na desetileté výročí zavádění takzvaného Boloňského procesu.

Jeho smyslem je vytvořit sjednocený evropský vzdělávací systém, podle studentů ale změny degradují vysoké školy na pouhá výcviková centra a absolventy na produkty.

Na Palachově náměstí, kam průvod za skandování a zvuku sirén a bubínků asi po dvou hodinách došel, se proto odehrála i scénka "dražba absolventů". Při ní si zástupci firem přihazovali a kupovali toho nejschopnějšího a nejvýkonnějšího absolventa univerzity. Na konci zůstal jen absolvent filozofie, o něhož nikdo nestál.

Už ve čtvrtek aktivisté vyvěsili z oken některých fakult Univerzity Karlovy, Českého vysokého učení technického nebo Akademie múzických umění transparenty s hesly jako Vzdělání není zboží nebo Bílá kniha-černá budoucnost.

Na Pedagogické fakultě UK také zorganizovali diskusi, kde probírali možné směřování vysokých škol v Česku. Akce se zúčastnil i exministr školství Ondřej Liška (SZ), který před dvěma lety představil první návrh reformy škol. "S velkou částí jejich požadavků se dokážu ztotožnit," komentoval kritiku studentů.

Při zavádění některých změn ve vysokoškolském systému se prý staly chyby, souhlasil i s tím, že obsah vzdělání se nesmí měnit pouze podle požadavků firem. Reforma, kterou připravuje ministerstvo školství, počítá třeba se zavedením školného, manažerským způsobem řízení škol nebo užší spoluprací se soukromým sektorem. Současná ministryně školství Miroslava Kopicová předá na jaře svému nástupci soubor doporučení, jak postupovat v další přípravě reformy. Studenti jsou však podle Bartka připraveni organizovat další akce a protesty, dokud s nimi zástupci úřadu nebudou jednat o jejich požadavcích.

Tagy: studenti protest demonstrace reformy

Zdroje: ČTK