Středočeská ČSSD se postavila za šéfa strany Sobotku

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Středočeská ČSSD se podobně jako další krajské organizace v republice postavila ve sporu dvou stranických křídel za šéfa sociálních demokratů Bohuslava Sobotku. Podporuje ho jako předsedu ČSSD, kandidáta na premiéra i hlavního vyjednavače o vládě. 

Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka,zdroj: isifa/MAFRA/Michal Šula

Minimálně tři účastníci lánské schůzky s prezidentem Milošem Zemanem by podle členů krajského výkonného výboru měli rezignovat na stranické funkce. Novinářům to po dnešním jednání výboru řekl šéf středočeské ČSSD Miloš Petera.

"Vyzýváme iniciátory, kteří se účastnili povolební situace, aby rezignovali na významné stranické funkce," uvedl obecně Petera. Kdo konkrétně by měl funkce opustit, ale v přijatém usnesení nestojí. Podle Petery by to měli být minimálně tři účastníci lánské schůzky. Místopředseda středočeské ČSSD Marcel Chládek upřesnil, že výzva se týká místopředsedů strany Michala Haška a Zdeňka Škromacha a staronového šéfa poslaneckého klubu Jeronýma Tejce.

Sobotka, který se zasedání středočeské buňky zúčastnil, novinářům řekl, že v diskusi zazněla tvrdá kritika spolustraníků, kteří se ho pokusili vyřadit z vyjednávacího týmu. Na nedělním jednání ústředního výkonného výboru ČSSD by podle něj měla být vyvozena jasná osobní odpovědnost těchto lidí. "Očekávám, že ÚVV rozhodne o tom, kdo za sociální demokracii povede jednání o sestavení vlády, a očekávám také, že ÚVV rozhodne o osobní odpovědnosti všech aktérů toho nezdařeného puče," uvedl.

Po jednání ústředního výkonného výboru Sobotka svolá politické grémium, na němž předloží návrh na rozšíření vyjednávacího týmu tak, aby mohl okamžitě začít fungovat. Chce, aby v něm byli lidé, kteří jsou důvěryhodní a nekompromitovali se svými postoji v minulých dnech. Jména členů týmu by podle něj měla být zveřejněna ještě během neděle.

Pokud jde o to, kdo bude dál řídit poslanecký klub, je to podle Sobotky věcí sněmovní frakce ČSSD, která má v této otázce autonomii. "Myslím, že je na rozhodnutí Jeronýma Tejce, jestli bude blokovat řešení situace, nebo vyvodí politickou odpovědnost a rezignuje také na pozici předsedy poslaneckého klubu," prohlásil Sobotka.

Pro usnesení středočeské ČSSD podle Chládka hlasovalo všech 19 členů krajského výkonného výboru. A to včetně těch, kteří se na předchozím jednání předsednictva postavili proti Sobotkovi. "Situace se nějak vyvíjí, bylo to v návaznosti na volby, kdy jsme všichni byli rozčarovaní. Vždycky se musejí všechny záležitosti brát v kontextu času," řekl ke změně svého postoje člen výboru Zdeněk Seidl. Krajský výkonný výbor se podle Petery zároveň vyslovil pro svolání mimořádného sjezdu ČSSD v dřívějším termínu, už v únoru.

Sobotku podpořila v posledních dnech řada krajských organizací. Většina z nich vyzvala účastníky schůzky v Lánech k vyvození osobní odpovědnosti, některé i k rezignaci. Utajované schůzky s prezidentem se kromě Haška, Škromacha a Tejce zúčastnili hejtmani Milan Chovanec a Jiří Zimola. Předsednictvo ČSSD po ní Sobotku odvolalo z vyjednávacího týmu o vládě a vyzvalo ho k rezignaci kvůli špatnému volebnímu výsledku. Poté co účast několika členů ČSSD na schůzce se Zemanem vyšla najevo, ho naopak podpořili mnozí spolustraníci, veřejnost i grémium strany.

Tagy: krize v ČSSD

Zdroje: ČTK