Střední Amerikou se šíří virová epidemie

- Aktuality autor: Petr Kubec

Napříč státy Střední Ameriky se šíří epidemie horečnatého virového onemocnění, které dostalo název chikungunya. Ačkoliv jej doprovází velmi bolestivé symptomy, jen zřídakdy je smrtelné. Již 1200 nakažených hlásí Salvador. Lékařům není doposud známo, jak a kdy se onemocnění, které bylo dříve hlášeno pouze v karibské oblasti, do Střední Ameriky dostalo.

Název je odvozen z afrických jazyků, v nichž chikungunya znamená skloněný, a slovo tak popisuje vzhled pacientů. Trpí často bolestmi kloubů a svalů a také hlavy. Nemoc, kterou šíří hmyz, provází horečka, zvracení a velká únava. Poprvé se objevila před 60 lety v Africe.

"Máme zde novou nemoc a snažíme se proti ní bojovat," citovala agentura AFP salvadorskou ministryni zdravotnictví Violetu Menjívarovou.

Dva pacienty ohlásila také Panama. Šest pacientů registrovaných na Kubě se vrátilo z Haiti a Dominikánské republiky.

Světová zdravotnická organizace na výskyt viru v karibské oblasti upozornila loni. Do letošního června bylo postiženo 4500 osob v 16 státech.

Panama a Salvador o svých pacientech informovaly nyní, na začátku období dešťů, kdy šíření nemoci může napomoci velký počet komárů. Salvador už začal v některých oblastech s postřikem k hubení hmyzu.

Kostarické úřady se skepsí konstatovaly, že zabránit zavlečení viru do země nebude možné, i když byly na hranicích zpřísněny zdravotní kontroly přijíždějících osob. "Nemůžeme celou zemi zakrýt moskytiérou, Kostarika má mnoho kontaktů s karibskou oblastí," řekl Roberto Castro z ministerstva zdravotnictví.

S podobnou rezignací reagovala i Nikaragua, která se připravuje, že nemoc se rozšíří i na její území. Guatemalské ministerstvo zdravotnictví odmítlo vyvolávat paniku předem, Honduras požádal zdravotnická zařízení, aby se připravila na léčení nakažených.

Chikungunya se poprvé vyskytla přes 60 lety v Tanzanii, z Afriky se pak šířila do Asie a jižní Evropy. V karibské oblasti byla poprvé zaznamenána loni. Virus se šíří rychle vzhledem k velikosti komáří populace a v případě Latinské Ameriky podle zdravotnických úřadů také kvůli tomu, že tamní populace nemá proti tomuto pro ni novému viru žádnou imunitu.

Tagy: nemoc virus onemocnění epidemie Střední Amerika

Zdroje: ČTK