Statisíce Španělů bouří v ulicích proti vládě

- Aktuality autor: Danica Klein

Více než milion Španělů dnes demonstroval podle odborů v desítkách měst proti pracovní reformě a vysoké nezaměstnanosti. Policie odhadla účast demonstrantů na něco přes 100.000. Nezaměstnanost dosáhla téměř 23 procent a je tak nejvyšší v EU. Přitom se konzervativní vláda snaží právě svými opatřeními pomoci španělské ekonomice vymanit se z krize a nezaměstnanost snížit.

Podle odborů, které demonstrace svolaly do šesti desítek měst, se v metropoli Madridu shromáždilo půl milionu lidí, v Barceloně 400.000, ve Valencii 150.000 a v Seville 50.000. Policie přinesla podstatně střízlivější údaje - podle ní se v Madridu sešlo 50.000 demonstrantů, v Barceloně 30.000, ve Valencii 25.000 a v Seville 5000.

Podle demonstrantů vládní opatření urychlí rušení pracovních míst. Protesty svolala dvě velká španělská odborová hnutí, Všeobecný svaz pracujících a Odborová konfederace dělnických komisí.

Nezaměstnaných je více než pět milionů

"Ne nespravedlivé, neúčinné, zbytečné reformě pracovního trhu," stálo na transparentech demonstrantů, kteří prošli centrem metropole. Někteří volali po generální stávce. V davu demonstrantů bylo vidět i vyučující v tričkách symbolizujících náležitost k hnutí odporu, které vzniklo loni v září na protest proti rozpočtovým škrtům ve školství.

Novou reformu pracovního trhu schválila vláda premiéra Mariana Rajoye v první polovině února. Počítá v ní se snížením odstupného při propuštění ze zaměstnání a daňovými úlevami podnikům, které naberou mladé pracovníky.

Míra nezaměstnanosti ve Španělsku dosahovala na přelomu roku 22,85 procenta a je tak nejvyšší za posledních 17 let. Nezaměstnaných je více než pět milionů, což znamená, že téměř jeden ze čtyř ekonomicky aktivních obyvatel je bez práce.

Tagy: Vláda ekonomika Španělsko demonstrace občané

Zdroje: ČTK