Statisíce lidí dnes očekávají konec světa

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Dnes končí svět. Tisíce lidí, kteří jsou přesvědčeni o pravdivosti tohoto tvrzení, se po celé planetě chystají na příchod apokalypsy. Nebo na ní chtějí alespoň vydělat.

Konec světa 2012

Konec světa 2012,zdroj: wordpress.com

O tom, že s koncem jednoho cyklu mayského kalendáře skončí či se významně změní život na Zemi, mluví lidé od Číny po Argentinu. Někteří budou trávit následující hodiny v bezpečných úkrytech, jiní čekáním na záchranu z vesmíru. Ti nejméně šťastní pak za mřížemi.

Čínské úřady zatkly už zhruba tisícovku členů náboženské skupiny, která prý šíří zvěsti o konci civilizace a zároveň vyzývá ke svržení komunistické vlády v Pekingu. Skupina Bůh všemohoucí označuje vládu za "velkého rudého draka", a věřícím slibuje, že se blíží nová éra, v níž bude vládnout žena-spasitelka.

Číňan vyrobil skleněné koule

Jiný Číňan jde na apokalypsu s nářadím v ruce. Pětačtyřicetiletý Liou Čchi-jüan z města poblíž Pekingu se pokusil zachránit před koncem světa několik desítek lidí tím, že vyrobil sedm koulí z ocelové konstrukce potažených sklolaminátem. Do každého kokonu o průměru několika metrů se vejde 14 lidí, kteří podle něj přečkají i kilometr vysokou přívalovou vlnu. Zda a jak dlouho budou dnes v koulích Číňané čekat, agentury neuvádějí.

V Rusku jsou na dnešek za nemalé peníze k mání místa v podzemním krytu vybudovaném za časů diktátora Stalina. O tři stovky míst v bunkru ukrytém 65 metrů pod zemí, z nichž jedno přijde v přepočtu na téměř 20.000 korun, se kvůli velkému zájmu losovalo.

Evropa má speciální místa, jimž se apokalypsa vyhne

Davy lidí zamířily na několik míst v Evropě, jimž se má dnes podle okultistů apokalypsa vyhnout. Jihofrancouzskou vesnici Bugarach okupují ti, kteří dnes chtějí vystoupit na místní horu. Z ní má podle jejich přesvědčení vylétnout kosmická loď, jež prý odveze do bezpečí vyvolené, kteří přečkají konec světa. Francouzské úřady se kvůli enormnímu zájmu raději rozhodly přístup na horu zablokovat.

Přeplněné hotely jsou v turecké středomořské vesnici Sirince, které se má apokalypsa prý také vyhnout. Kromě 600 místních obyvatel je nyní v této jinak poklidné obci několik tisíc turistů ze všech koutů světa.

Srbští apokalyptici spoléhají na čaroděje

Srbští apokalyptici zase okupují hotely v okolí magické hory Rtanj, kde je dle jejich přesvědčení zachrání před zkázou čaroděj, který uvnitř hory podle legendy žije.

V Argentině raději úřady podobně rituální horu Uritorco v provincii Córdoba nechaly uzavřít. Dnes tam totiž plánují desítky lidí spáchat kvůli konci světa hromadnou sebevraždu.

Přímo na místech, kde žili staří Mayové, lidé velké přípravy na apokalypsu nedělají. V ruinách mayských chrámů v Guatemale a Mexiku dnes proběhnou ukázky dávných rituálů a slavností a jejich správci očekávají rekordní návštěvy. Chystají se přitom lidem vysvětlovat, že zvěsti o konci světa jsou založené na mylné interpretaci mayského kalendáře.

Zhruba v den zimní rovnodennosti, který přichází dnes, se uzavírá 13. cyklus mayského kalendáře nazývaný baktun. Podle znalců jejich kultury však Mayové rozhodně dnešek nevnímali jako úplně poslední den.

Tagy: Mexiko apokalypsa konec světa mayové

Zdroje: ČTK