Soud za přijímání úplatků uložil tři roky

- Aktuality autor: red

Okresní soud v Rychnově nad Kněžnou dnes potrestal vedoucího odboru dopravy radnice v Kostelci nad Orlicí na Rychnovsku Milana Furdu třemi roky vězení. Podle spisu od srpna 2008 do února 2009 přijímal úplatky při přihlášení vozidel či zápisu změn do registru vozidel.

Soud Furdovi uložil také zákaz činnosti ve veřejných funkcích na deset let a peněžitý trest 50.000 korun. Dnešní verdikt dosud není pravomocný, státní zástupkyně se vzdala práva na podání odvolání, obhájce si ponechal lhůtu.

Soud Furdu potrestal za trestné činy přijímání úplatku a zneužívání pravomoci veřejného činitele, za které mu hrozilo dva až osm let vězení. "Soud má zato, že je nutné uložil nepodmíněný trest mírně nad spodní hranicí trestní sazby. Neshledali jsme podmínky pro podmíněný odklad trestu," řekl při zdůvodnění rozsudku Fuks. Podle něj Furdovi přitížilo, že spáchal více trestných činů, které páchal po relativně dlouhou dobu, a také hrubě zneužil svého postavení úředníka.

Státní zástupkyně Vladimíra Matějková pro Furdu navrhla ve své závěrečné řeči uložení tříletého podmíněného trestu s uložením zkušební doby na pět let, zákaz činnosti ve státní správě na deset let a také peněžitý trest 50.000 korun. "Existuje důvodné podezření, že obžalovaný přijímal úplatek jako osoba veřejného činitele, která má na starosti obstarávání věci obecného zájmu," řekla Matějková novinářům.

Záznamy byly údajně nezákonné

Furdův obhájce Ivan Brož uvedl, že obrazové a zvukové záznamy z kanceláře obžalovaného byly pořízené nezákonným způsobem a navrhl, aby soud Furdu zprostil obžaloby. "Na základě nekonkrétních údajů z trestního oznámení bylo zahájeno sledování jedné konkrétní osoby. To považuji za zásadní porušení zákona," řekl ve svém závěrečném návrhu Brož.

Furda, který na radnici v Kostelci pracuje od začátku roku 2004, se jednání před rychnovským soudem opakovaně neúčastnil. Soud i dnes požádal o konání hlavního líčení v nepřítomnosti.

Muž se podle obžaloby dopustil šesti desítek skutků, kdy od lidí ve své kanceláři přijal úplatky od 50 do 1000 korun. Celkem podle obžaloby získal necelých 20.000 korun. Rychnovský soud již vloni v prosinci Furdovi uložil trestním příkazem jeden rok vězení s podmíněným odkladem na pět let a pětiletý zákaz činnosti. Státní zástupkyně i Furda se proti tomu odvolali, a proto soud nařídil v případu hlavní líčení, které začalo 10. března.

Tagy: soud trest doprava

Zdroje: ČTK