Sněžení a silný vítr komplikují dopravu v Česku

- Aktuality autor: red

Na řadě míst celé Čeeské republiky dnes zkomplikovalo nebo zcela zastavilo dopravu počasí s vydatným sněžením a velmi silným větrem, před kterým varovali meteorologové.

Železničáři museli uzavřít 12 regionálních tratí, závěje znemožnily provoz také na desítkách silnic, zcela uzavřen je hraniční přechod s Polskem na Náchodsku. Většinu hlavních tahů se podařilo zprůjezdnit, silničáři však doporučují, aby řidiči jezdili velmi opatrně. Problémy mohou mít hlavně kamiony.


Kvůli nočnímu sněžení a silnému větru bylo uzavřeno 12 regionálních železničních tratí, hlavní trasy jsou sjízdné, informovala mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. Neprůjezdné, ale s náhradní autobusovou dopravou jsou trasy: Rakovník - Kralovice u Rakovníka, Kralupy nad Vltavou - Velvary, Prachatice - Volary, Lochovice - Zadní Třebaň, Svitavy - Žďárec u Skutče, Lichkov - Štíty, Rýmařov - Valšov a Podbořany - Kaštice.
Klimatické podmínky nedovolily zavést náhradní dopravu v úsecích - Frýdlant v Čechách - Nové Město pod Smrkem a Raspenava - Bílý Potok pod Smrkem, Javorník ve Slezsku - Lipová Lázně a Valašské Meziříčí - Holešov.


V Ústeckém kraji, kde na některých místech napadlo až 25 centimetrů sněhu, je kvůli sněžení a větru uzavřeno 25 silnic. Náměstkyně ředitele Správy a údržby silnic Ústeckého kraje Lenka Holovská ČTK řekla, že nejhorší je situace na Lounsku, kde je uzavřeno 19 silnic. Další silnice jsou uzavřené na Chomutovsku, Litoměřicku, a Děčínsku. Holovská uvedla, že na některých místech regionu panuje doslova bílá tma.


Sněhové jazyky komplikují dopravu i na středočeských silnicích. Uzavřeno je několik vozovek na Kladensku a Rakovnicku, neprůjezdné jsou i čtyři železniční tratě, sdělili silničáři a mluvčí Českých drah.
V Královéhradeckém kraji musel být kvůli přívalům sněhu z noci pro nákladní automobily uzavřen náchodský hraniční přechod do Polska, omezení platí pro oba směry. Uzavřena byla také cesta z Police nad Metují do obce Bělý a z Broumova do Božanova. Hasiči u Syrovátky na Hradecku museli před 05:00 vyprostit autobus, který zapadl v závěji, o hodinu později pomáhali ze závěje autobusu u Hajnice na Trutnovsku.
V Libereckém kraji napadlo přes noc okolo 30 centimetrů sněhu. V vyšších polohách se nakupily až půlmetrové návěje. Sníh pokrýval i komunikace první třídy. Na mnoha místech blokovaly dopravu kamiony. Okolo vozovek se vytvářely vysoké mantinely a na mnoha úsecích už pluhy neměly sníh kam odhrabovat.


Velké problémy se sněhovými jazyky a závějemi hlásili moravskoslezští silničáři z Novojičínska a Opavska, kde museli uzavřít 13 úseků silnic. Největší komplikace jsou v současné době v úseku Otice - Melč na Opavsku, kde uvízla dokonce silničářská technika.
V Ostravě v úterý večer umrzl jednašedesátiletý bezdomovec, letošní zima si vyžádala už více než 40 lidských životů.


V Karlovarském kraji, kde místy sněží a vítr způsobuje sněhové jazyky a závěje, silničáři do dnešního rána uzavřeli celkem 12 úseků silnic. Jde o silnice v okolí Božího Daru, ve Slavkovském lese nebo na Toužimsku. V Plzeňském kraji je kvůli počasí zavřeno sedm úseků silnic, sněžení komplikuje jízdu po dálnici. V mnoha okresech je sjízdný jen jeden pruh.
Počasí zkomplikovalo dopravu i v dalších krajích, silnice jsou na většině území Česka sjízdné jen s opatrností, na řadě míst je navíc snížená viditelnost.
Podle předpovědi meteorologů bude sněžení během dne postupně ustávat, stále však hrozí nárazový vítr, který by na horách mohl dosahovat rychlosti až 110 kilometrů v hodině.

Zdroje: ČTK